Pewnie będę się toczyć spory, czy Powstanie Warszawskie należało rozpocząć, ale każdy jego żołnierz bez wątpienia jest wielkim bohaterem – mówił w czwartek podczas gdyńskich uroczystości 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Uroczystości w honorowej asyście Marynarki Wojennej odbyły się na placu przed pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze Kościuszki.
„Zbrodniczym rozkazem Stalina Armia Radziecka została zatrzymana, przyglądając się przez dni Powstania, jak krwawi Warszawa. 63 dni walk, tysiące zabitych, zranionych, zniszczone miasto. Pewnie będę się toczyć spory, czy ten bój należało rozpocząć, ale każdy żołnierz, każdy kto złapał za broń, bez wątpienia jest wielkim bohaterem, zasługuje na pamięć. Dzisiaj po 75 latach przechodzimy tu, by oddać im honor, oddać honor postawie patrioty, który gdy trzeba, chwyta za broń, by walczyć o wolność” – mówił do zebranych prezydent Gdyni.
Modlitwę odmówił dziekan Marynarki Wojennej ks. kmdr Zbigniew Rećko. Uroczystości na placu zakończyły się odegraniem sygnału ”Cisza”.
W godzinę "W", o 17.00 w Gdyni, podobnie jak w Gdańsku i Sopocie, odezwą się syreny alarmowe, by oddać w ten sposób hołd bohaterom Powstania.
Jak poinformował Urząd Miejski w Gdyni, o godz. 17 na Skwerze Kościuszki zostanie odsłonięta plenerowa ekspozycja fotografii z Powstania Warszawskiego, autorstwa gdynianina Joachima Joachimczyka "Joachima", zatytułowana "75 zdjęć +Joachima+ na 75. rocznicę Powstania Warszawskiego.
„Gdynianin Joachim Joachimczyk +Joachim+ był prasowym sprawozdawcą wojennym, autorem ikonicznych zdjęć z Powstania Warszawskiego. Na przełomie sierpnia i września 1944 roku fotografował m.in. żołnierzy +Parasola+ wychodzących włazem kanałowym po opuszczeniu Starego Miasta”- podał Urząd Miasta Gdyni.
„Joachim Joachimczyk to wielka postać wpisana w historię naszego miasta, ale też bohater, którego nazwisko jest bliskie sercu warszawiaków. Walczył w Powstaniu Warszawskim, był także jednym z twórców konspiracji podziemnej w czasie II wojny światowej w Gdyni" - powiedział Szczurek.
Joachim Joachimczyk uczestniczył w walkach we wrześniu 1939 r., a po kapitulacji Polski zaangażował się w działalność konspiracyjną w stolicy, gdzie służył w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK. W trakcie Powstania Warszawskiego pełnił obowiązki prasowego sprawozdawcy wojennego; „Joachim” był autorem wielu zdjęć dokumentujących walki powstańcze, ale kto konkretnie się kryje za tym pseudonimem, odkryto dopiero w 1979 r. Joachimczyk zmarł w 1981 r. w Gdańsku.(PAP)
Autor: Marcin Szywała
mss / itm/