Symboliczne objęcie budynku Elektrowni na Westerplatte i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 odbędzie się 1 września br. – informuje rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Aleksander Masłowski.
Rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Aleksander Masłowski, poinformował, że symboliczne objęcie historycznego budynku Elektrowni na Westerplatte nastąpi 1 września, bezpośrednio po zakończeniu uroczystości rocznicowych pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Odbędzie się wtedy druga uroczystość w budynku Elektrowni, „gdzie wmurowany zostanie kamień węgielny pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 na półwyspie”.
Aleksander Masłowski powiedział, że 30 lipca br. dyrektor oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w Gdyni Danuta Sikora oficjalnie przekazała dyrektorowi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karolowi Nawrockiemu klucze do historycznego budynku Elektrowni na Westerplatte.
Masłowski poinformował PAP, że umowa pomiędzy Agencją Mienia Wojskowego a Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została zawarta 8 lipca br., a jej przedmiotem jest bezterminowe użyczenie działki, na której zlokalizowana jest historyczna Elektrownia, wraz z budynkiem.
"Fakt ten stanowi kamień milowy w historii Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej, który dysponując odtąd historycznym obiektem i skrawkiem terenu dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, będzie mógł podjąć realizację działań statutowych w zakresie dotychczas niedostępnym" – powiedział rzecznik.
Masłowski wyjaśnił, że Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 pozbawione było dotychczas na Westerplatte możliwości realizacji niektórych swoich funkcji, w szczególności funkcji wystawienniczej, "z powodu braku odpowiedniego miejsca i pomieszczeń". "Dysponując budynkiem Elektrowni, będzie mogło rozpocząć ich realizację" -dodał Masłowski.
Rzecznik podkreślił, że umowa pomiędzy AMW a Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i przekazanie kluczy do budynku Elektrowni pozostaje bez związku z rozwiązaniami ustawowymi i jest wynikiem współpracy i negocjacji podjętych na długo przed zaistnieniem projektu specustawy.
19 lipca Sejm przyjął poprawki Senatu do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Trafiła ona do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Specustawa dotycząca budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - w myśl jej autorów, posłów PiS - ma usprawnić budowę plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
Posłowie PiS chcą m.in., by Westerplatte - lepiej niż dotychczas - ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem teren ten nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci.
Przygotowana w maju br. specustawa zakłada budowę na terenie Westerplatte placówki muzealnej, która ma być oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Placówka miałyby działać na terenach dziś będącym w gestii m.in. wojska i Straży Granicznej, ale też tych należących do miasta Gdańsk. Do miasta należą m.in. działki, na których zlokalizowana jest Wartownia nr 1, relikty budowli obronnych stanowiących niegdyś elementy wojskowej składnicy, a także wzgórze z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.
Własne plany co do Westerplatte miało także miasto Gdańsk. W jego imieniu Muzeum Gdańska planowało stworzyć na półwyspie placówkę muzealną. Władze Gdańska oraz część środowiska muzealników, historyków i naukowców, krytykowało specustawę od momentu złożenia jej projektu.(PAP)
Autor: Marcin Szywała
mss/aszw