W niedzielę na zamku w Lidzbarku Warmińskim zostanie zaprezentowany zwiedzającym obraz Antona Hoffmanna „Bitwa pod Heilsbergiem”, zakupiony przez Muzeum Warmii i Mazur. Namalowano go na stulecie bitwy armii napoleońskiej z wojskami rosyjsko-pruskimi z 1807 r.
Będzie to pierwsza publiczna prezentacja dzieła Antona Hoffmanna (1863–1938), malarza ze szkoły monachijskiej, które muzeum kupiło po wieloletnich negocjacjach od prywatnego kolekcjonera. Olejny obraz na płótnie o wymiarach 3 na 6 m powstał ok. 1907 r.
Został namalowany na setną rocznicę bitwy pod Lidzbarkiem Warmińskim (niem. Heilsberg), stoczoną w dniach 10-11 czerwca 1807 r. przez Wielką Armię ze sprzymierzonymi wojskami rosyjsko-pruskimi. Była to największa - pod względem liczby walczących żołnierzy - napoleońska bitwa w obecnych granicach Polski.
Obraz Hoffmana ukazuje jeden z epizodów tej bitwy - szarżę pruskiego szwadronu "czarnych huzarów" i zdobycie przez nich orła ze sztandaru francuskiego 55. pułku piechoty liniowej. W tle tej sceny widoczne są kontury lidzbarskiego zamku biskupów warmińskich i kościoła parafialnego.
Zaplanowanej na niedzielne południe prezentacji obrazu towarzyszyć będą wykłady o historii bitwy pod Lidzbarkiem Warmińskim i malarstwie batalistycznym. Będzie też można obejrzeć składającą się z 700 figurek żołnierzy dioramę, przedstawiającą scenę z tej bitwy. Wydarzenie ubarwi obecność rekonstruktorów odtwarzających Wileński Pułk Muszkieterski.
Prezentacji obrazu towarzyszyć będą wykłady o historii bitwy pod Lidzbarkiem Warmińskim i malarstwie batalistycznym. Będzie też można obejrzeć składającą się z 700 figurek żołnierzy dioramę, przedstawiającą scenę z tej bitwy. Wydarzenie ubarwi obecność rekonstruktorów odtwarzających Wileński Pułk Muszkieterski.
W tzw. bitwie pod Heilsbergiem walczyło 55 tys. Francuzów oraz ponad 70 tys. Rosjan i Prusaków. Siłami Wielkiej Armii dowodził osobiście Bonaparte.
Francuzi atakowali reduty i szańce bronione przez sprzymierzone wojska rosyjskie i pruskie. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta, obie strony poniosły ciężkie straty. Przyczyniła się jednak do zwycięstwa cesarza pod Frydlandem, które zmusiło cara Aleksandra I i króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III do podpisania traktatów pokojowych w Tylży.
O znaczeniu tego starcia świadczy to, że nazwę Heilsberg umieszczono na Łuku Triumfalnym w Paryżu, wśród miejsc najważniejszych batalii Napoleona.(PAP)
autor: Marcin Boguszewski
mbo/ mhr/