Wszystko opiera się na wspólnej obecności, na dzieleniu klasy szkolnej razem z dziećmi i pracy na napięciach, które się wytwarzają, gdy nagle do klasy wchodzą „obcy”, tytułowe trolle - powiedziała PAP reżyser Justyna Sobczyk. Premiera „Trolli” Teatru 21 - w czwartek.
Nowy spektakl Teatru 21 pt. "Trolle" dedykowany jest młodym widzom - uczniom klas I-III szkoły podstawowej.
"Coraz trudniej jest nam używać słowa spektakl. Mówimy o tym, jako zdarzeniu teatralnym, ponieważ bardzo mało w tym elementów przedstawieniowych. Tutaj nie ma klasycznej sceny, na której przedstawiamy trolle i o nich opowiadamy; nie ma słów" - powiedziała w środę PAP dyrektor artystyczna i reżyser Teatru 21 Justyna Sobczyk.
"Wszystko opiera się na wspólnej obecności, na dzieleniu klasy szkolnej razem z dziećmi i pracy na napięciach, które się wytwarzają, gdy nagle do klasy wchodzą +obcy+, tytułowe trolle" - dodała.
Aktorzy Teatru 21 - osoby z zespołem Downa i autyzmem - "wcielają się w rolę mitycznych stworzeń, które postanawiają odwiedzić dzieci w ich szkolnych klasach".
Sobczyk przyznała, że inspiracją do powstania "Trolli" była ubiegłoroczna wystawa prac norweskiej artystki Tori Wranes w Centrum Sztuki Współczesnej, która w całości poświęcona była trollom. "Zaczęłam wtedy czytać o tych stworzeniach, które zostały określone jako złośliwe. Dostrzegłam, że faktycznie społeczeństwo trzyma je na dystans, my sami zachowujemy wobec nich dystans - a to są tego typu relacje, które mnie ciekawią. To znaczy, kogo my - jako społeczeństwo - chcemy utrzymać na dystans, od jakich tematów uciekamy" - wyjaśniła.
"Nasze trolle wnoszą pewnego rodzaju niepokój, ale mają też w sobie zadziorność, którą widzę u naszych aktorów. Pomyślałam: co by było gdyby one weszły do klasy na spotkanie z dziećmi" - dodała reżyser.
Zaznaczyła, że pomysł, by "Trolle" grać w szkole pojawił się później. "To nasza bardzo świadoma decyzja. Jestem zdania, że przestrzeń szkoły potrzebuje dzisiaj artystów, w tym aktorów Teatru 21 - z ich wyobraźnią, kreatywnością, odwagą, z dodatkowym chromosomem. Szkoła to przestrzeń, w której porządek, relacje, posłuszeństwo ustawione są symbolicznie w rzędy ławek i krzeseł. Dla nas szkoła to przestrzeń wspólna, pole relacji, spotkań z innymi" - wyjaśniła. "Chcemy ten system nieco przemeblować, przewietrzyć. Pragniemy powołać sytuację, która pokaże, jaki potencjał kryje w sobie klasa rozumiana zarówno jako grupa młodych ludzi, jak i przestrzeń" - dodała.
Sobczyk wyjaśniła, że "trollowanie rozumiemy jako zabawę porządkiem, który nierzadko unieruchamia". "Zależy nam na tym, żeby zarówno uczniowie, jak i nauczyciele nie zamknęli się w klasie i w sobie" - dodała.
Choreograf Agnieszka Kryst porównując pracę z tancerzami i niepełnosprawnymi intelektualnie performerami z Teatru 21 stwierdziła, że "nie ma w niej konceptualizowania". "Tu więcej jest naturalności i szczodrości w dawaniu, naturalności w ruchu" - podkreśliła.
Po każdym spektaklu zaplanowano warsztaty dla uczniów prowadzone przez pedagogów teatru oraz aktorów Teatru 21.
"Trolle" powstały w ramach nowego sezonu stołecznego Teatru 21 i Centrum Sztuki Włączającej: Downtown pt. "GAP SIĘ!". W cyklu działań pod hasłem "GAP SIĘ!" zaplanowano m.in. wykłady, warsztaty, próby otwarte, pokazy performansów i wystawy. Szczegóły programu na stronie internetowej: http://teatr21.pl
Scenografię i kostiumy zaprojektowała Wisłomira Nicieja. Muzykę skomponował i wykonuje Sebastian Świąder. Ruch opracowała Agnieszka Kryst.
Występują: Grzegorz Brandt, Anna Drózd, Jan Kowalewski, Anna Łuczak, Michał Pęszyński, Cecylia Sobolewska, Marta Stańczyk, Piotr Swend i Justyna Wielgus.
Teatr 21, od lat pracuje na scenie z "obrazami nie do przyjęcia". Jego aktorami są osoby z zespołem Downa i autyści. Teatr ten, jak piszą jego twórcy, jest "świadomy wagi spojrzenia, które obdarza uwagą i nie ucieka od niechcianych widoków".
Pierwsze pokazy "Trolli" dla młodych uczniów odbędą się 26 i 27 września w Szkole Podstawowej nr 373 im. Jana Paderewskiego w Warszawie. 28 i 29 września spektakl będzie prezentowany w ramach konferencji "Szkoła oswajania".
Twórcy przedstawienia zapraszają wszystkie chętne szkoły, które chciałyby gościć u siebie spektakl "Trolle", do kontaktu na adres mailowy: szkoly@teatr21.pl.
Przedstawienie "Trolle" dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz m.st. Warszawy. Wspiera je także Fundusz Popierania Twórczości ZAIKS.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ agz/