Senat w czwartek nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Zmienia ona zasady tworzenia i funkcjonowania zagranicznych i krajowych oddziałów zamiejscowych oraz zagranicznych podmiotów zależnych tej instytucji.
Za przyjęciem ustawy o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych - bez poprawek - głosowało 58 senatorów, 11 było przeciw, a jeden senator wstrzymał się od głosu.
Zmiany zakładają tworzenie oddziałów zamiejscowych Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych za zgodą Prezesa Rady Ministrów, po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra spraw zagranicznych.
Według nowelizacji ustawy o PISM z wnioskiem o utworzenie oddziału zamiejscowego może wystąpić Dyrektor Instytutu nie później niż dwa miesiące przed planowym terminem utworzenia oddziału zamiejscowego. Oddziałem zamiejscowym ma kierować dyrektor powoływany i odwoływany przez PISM.
Nowa ustawa zakłada przekształcenia i likwidację oddziałów zamiejscowych PISM przez Instytut za zgodą szefa rządu i po uzyskaniu pozytywnej opinii szefa MSZ.
W ustawie znalazł się także zapis o tym, że PISM może tworzyć, przekształcać i likwidować podmioty zależne za zgodą Prezesa Rady Ministrów i ministra spraw zagranicznych, na wniosek dyrektora Instytutu. Podmiotem zależnym ma kierować osoba wyznaczona przez dyrektora PISM.
Według ustawy ośrodki zamiejscowe oraz podmioty zależne PISM mają być finansowane z dotacji z budżetu państwa, spadki, darowizny i środki przeznaczone na prowadzenie badań naukowych w zakresie spraw międzynarodowych.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta. (PAP)
autorka: Wiktoria Nicałek
wni/ ipa/ pś/