Pamięć o Babim Jarze w Kijowie oraz Holokauście jest ostrzeżeniem dla całej ludzkości – oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w związku z 78. rocznicą dokonywanych tam przez Niemców masowych kaźni Żydów.
"Pamięć o Babim Jarze i Holokauście jest ostrzeżeniem dla całej ludzkości, że ideologia braku tolerancji i przemocy może odwrócić nas ku straszliwej przeszłości, gdy największa wartość - życie ludzkie - stało się kartą przetargową w rękach dyktatorów" - powiedział prezydent.
"Jestem przekonany, że naród ukraiński zawsze będzie zjednoczony w dążeniu, by nie dopuścić do jakichkolwiek przejawów wrogości na gruncie rasowym, czy narodowym" - podkreślił.
Szef ukraińskiego państwa przypomniał, że w Babim Jarze ginęli nie tylko Żydzi, ale i wzięci do niewoli żołnierze Armii Czerwonej, działacze ukraińskiego ruchu narodowowyzwoleńczego i wszyscy ci, którzy byli niewygodni dla niemieckiego okupanta.
"W latach wojennych, gdy mogło się wydawać, że wszystko wokół oddycha przemocą i śmiercią, przejawiły się najlepsze cechy naszego narodu: miłosierdzie, współczucie i poświęcenie. Z ogromną wdzięcznością pamiętamy o uczynkach zwykłych ludzi, którzy ryzykując życiem ratowali rodaków przed nieuchronną śmiercią" - zaznaczył Zełenski.
29 września 1941 roku, niedługo po zajęciu Kijowa przez wojska hitlerowskie, Niemcy zebrali przebywających w Kijowie Żydów, po czym nakazali im marsz w kierunku wąwozu Babi Jar. Na miejscu Żydów dzielono na 10-osobowe grupy i zabijano z karabinów maszynowych. W ciągu dwóch dni zamordowano w ten sposób 33 771 ludzi. Kolejne egzekucje trwały do 11 października. W tym czasie zabito jeszcze ok. 17 tys. Żydów.
Na miejscu kaźni Niemcy utworzyli obóz koncentracyjny, w którym więziono m.in. Ukraińców, Polaków, Rosjan i Romów. Do 1943 roku, kiedy do Kijowa wkroczyła Armia Czerwona, w obozie tym zamordowano około 30 tys. osób. Według różnych źródeł ogólna liczba rozstrzelanych w Babim Jarze w latach 1941-1943 waha się w granicach 100-150 tys. osób.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ cyk/ amac/