Konferencja „Polacy na Białorusi od końca XIX do początku XXI wieku. Niepodległość 1918-2018: Polskie i białoruskie idee niepodległościowe” rozpoczęła się we wtorek w siedzibie konsulatu generalnego w Grodnie.
„Ta konferencja jest ważna m.in. dlatego, że jest to jedyne takie, regularnie organizowane spotkanie naukowców, poświęcone tej tematyce” – powiedział jeden z organizatorów, Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW.
Podkreślił, że niezwykle ważny jest udział w spotkaniu historyków z obu krajów – Polski i Białorusi.
„Połowa uczestników jest polska, połowa – białoruska” – wskazał Malicki.
Jak dodał, spory w polityce mogą prowadzić do zablokowania kontaktów. „Natomiast w nauce spór prowadzi do dyskusji, rozmowy, wyjaśniania. Możemy mieć różne zdania, ale nadal rozmawiać. Historia w ogóle wymaga różnicy zdań” – podkreślił.
„Ta konferencja odbywa się już po raz trzeci. Mam nadzieję, że wpisze się trwale w pejzaż rozmów o obecności Polaków na Białorusi, ale i Białorusinów w Polsce” – mówił podczas otwarcia konferencji konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek.
Konferencję zorganizowały wspólnie Studium Europy Wschodniej i Konsulat Generalny RP w Grodnie.
„Polsko-białoruskie sąsiedztwo jest faktem. Można je rozpatrywać jako zagrożenie albo jako szansę. Mam nadzieję, że ta konferencja przyczyni się do tego, żebyśmy widzieli nasze sąsiedztwo jako szanse” – powiedział radca ambasady RP w Mińsku Marcin Wojciechowski.
Obecny na konferencji prof. Wiktar Szadurski, współprzewodniczący polsko-białoruskiej komisji historyków, powiedział, że „dialog historyczny między Białorusią i Polską mimo wszelkich trudności rozwija się”. „Mam nadzieję, że ta konferencja go ułatwi" - dodał.
W konferencji oprócz historyków z obu krajów biorą udział także przedstawiciele organizacji polskich, w tym Związku Polaków na Białorusi, a także przedstawiciele różnych wyznań, w tym społeczności greckokatolickiej i żydowskiej.
Tematem tegorocznej konferencji są dążenia niepodległościowe Polaków i Białorusinów. „Polsce udało się odzyskać niepodległość w 1918 r., Białorusinom nie. Białoruska Republika Ludowa przetrwała niedługi czas i ten projekt niepodległości białoruskiej upadł, pokonany przez wersję sowiecką” – mówił Malicki. Jak powiedział, organizatorzy chcieliby, żeby za rok głównym tematem konferencji była wojna polska-bolszewicka i jej konsekwencje, a w 2021 r. – traktat ryski.
Naukowcy będą obradować w Grodnie do środy. We wtorek odbędzie się prezentacja książki „Dziadek w polskim mundurze”, w której autorzy – Iness i Andrzej Pisalnikowie – zgromadzili historie żołnierzy polskich z terenów dzisiejszej Białorusi, zebrane przez ich potomków. Prezentacji będzie towarzyszyć wystawa o tym samym tytule.We wtorek gościem konferencji ma być wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ kar/