Wycieczki i spacery, a także aplikacje mobilne pomagające w zwiedzaniu, znalazły się wśród projektów przybliżających historię i dziedzictwo Łodzi, które wygrały tegoroczny konkurs na dotacje z łódzkiego magistratu.
Wyniki konkursu przedstawiła w czwartek Jolanta Baranowska z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi. Jak podała, wśród organizacji pozarządowych rozdzielono łącznie 60 tys. zł, a wszystkie działania i projekty mają być zrealizowane do końca roku.
Dotację uzyskali m.in. twórcy trasy "Piękno Odzyskane. Historia Łodzi wykuta w kamieniu", stworzonej z okazji jubileuszu 25-lecia kwesty na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi - w jej dotychczasowych edycjach zebrano łącznie 1,5 mln zł i uratowano prawie 180 obiektów architektury sepulkralnej. W poruszaniu się po nekropolii szlakiem najpiękniejszych nagrobków przemysłowców, artystów i bohaterów dawnej Łodzi pomoże aplikacja Tropiciel, która przybliży zwiedzającym historię 25 najciekawszych i najcenniejszych obiektów.
Miasto wsparło też "Superbohaterki z Łodzi", czyli cykl warsztatów i spacerów śladami kobiet, które odegrały ważną rolę w życiu miasta. Jeśli natomiast ktoś chciałby na własną rękę wyruszyć tropem superbohaterek, to będzie mógł skorzystać z aplikacji mobilnej "Łódzki Szlak Kobiet".
Jak twierdzą twórcy aplikacji, w historii Łodzi – tej dawniejszej i współczesnej - pojawia się wiele inspirujących kobiecych postaci. Należą do nich m.in. Michalina Wisłocka, Katarzyna Kobro, Alina Szapocznikow, Irena Tuwim, Agnieszka Osiecka, czy anonimowe, ale trudne do pominięcia w panteonie superbohaterek włókniarki.
Dziedzictwo industrialne miasta prezentować będzie projekt online poświęcony detalom architektury przemysłowej. Zakłada on wytypowanie 30 obiektów, które stworzą dwa szlaki, pokazujące detale dziedzictwa przemysłowego dwóch najbardziej turystycznych okolic Łodzi - Śródmieścia i Księżego Młyna. Projekt obejmie także warsztaty twórcze oraz wycieczki.
Spacery śladami historii filmowej Łodzi oraz projekcje filmów fabularnych z lat 60-80 XX wieku zrealizowane przy użyciu analogowych projektorów na taśmy 35 mm, poprzedzone prelekcjami kinooperatora mają przypomnieć czasy, gdy w Łodzi powstawała większość polskich filmów i miasto mogło pochwalić się największą w kraju liczbą kin.
Miasto zadecydowało też o grancie na rozbudowę i promocję istniejącej już aplikacji turystycznej umożliwiającej przeglądanie refotografii. Każdy, kto chciałby zobaczyć, jak wyglądała dawna Łódź i w trakcie zwiedzania porównywać jej obrazy ze starych fotografii ze stanem współczesnym, może bezpłatnie zainstalować aplikację na swoim telefonie.
Natomiast "Tam gdzie chodziły gęsi, czyli historia powstania osiedla" to cykl monograficznych wydarzeń poświęconych Osiedlu im. Montwiłła-Mireckiego. Uczestnicy poznają ideę budowy osiedla robotniczego na tle historii przemysłowego miasta oraz burzliwe dzieje jego mieszkańców, którzy w czasie okupacji w ciągu jednej nocy zostali wyrzuceni z domów i przeniesieni do obozu przesiedleńczego. Podczas spaceru po osiedlu wspominani będą jego najsłynniejsi lokatorzy, m.in. artyści awangardy Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ agz/