1 września koszalińska lewica zorganizuje manifestację w obronie odsłoniętego 4 marca 1965 r. pomnika „Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy”, który ma być przeniesiony z placu przed ratuszem do parku przy amfiteatrze. O planowanej akcji poinformowali w czwartek na konferencji prasowej szefowie koszalińskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej Adam Ostaszewski i Unii Pracy Grzegorz Andrzej Niski.
Wszystkich szczegółów manifestacji, nazywanej mityngiem obywatelskim w obronie pomnika, na konferencji nie ujawnili. Wiadomo jedynie, że akcja ma się rozpocząć od odegrania przez trębaczy ustawionych w kilku punktach placu hejnału Koszalina.
Na rozdanych dziennikarzom ulotkach zachęcających mieszkańców do udziału w mityngu poproszono potencjalnych uczestników o przyniesienie po jednym goździku, „aby oddać cześć koszalińskim pionierom i budowniczym polskiego Koszalina”.
Pomnik, który tworzą trzy pionowe betonowe słupy o wysokości 10 metrów, połączone opaską z płaskorzeźbą piastowskiego orła i napisem „Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy”, ma zmienić lokalizację w ramach planowanej przez władze miasta przebudowy placu przed ratuszem.
Projekt architektonicznej rewitalizacji Rynku Staromiejskiego ma przygotować do lutego 2013 r. wybrana w przetargu Autorska Pracownia Architektoniczna Jacka Bułata z Poznania - firma ta zaprojektowała budowaną w Koszalinie filharmonię.
Projekt przebudowy ma kosztować 498 tys. zł. Cała inwestycja szacowana jest na ok. 10 mln zł i ma być zrealizowana do 2014 r. Władze Koszalina chcą dzięki niej doprowadzić do tego, by centralny plac miasta stał się jego wizytówką, miejscem przyciągającym mieszkańców i turystów.
Przeniesienie pomnika „Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy” zapisano w programie użytkowym inwestycji. Ma to poprawić funkcjonalność placu.
Lewica jest temu przeciwna. Plan przeniesienia pomnika odczytuje jako „wymazanie z przestrzeni publicznej symbolu świadczącego o odbudowie miasta ze zniszczeń wojennych i rozbudowie Koszalina w okresie PRL” oraz „zniszczenie znaku koszalińskiej tożsamości”.
Zapowiedziana na 1 września manifestacja to jedna form obrony obecnej lokalizacji pomnika. Działacze lewicy zbierają podpisy w obronie monumentu. Planują również debatę na ten temat.
W lipcu br. SLD apelowała w liście do popieranego przez PO prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego o pozostawienie pomnika na placu. W odpowiedzi prezydent napisał, że „koncepcja zagospodarowania Rynku Staromiejskiego, która wkrótce się urzeczywistni, ma sprawić, że centrum Koszalina będzie bardziej przyjazne dla mieszkańców miasta oraz turystów. (…) W koncepcji tej nie ma niestety miejsca dla pomnika +Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy+, który w ten obraz się nie wpisuje”. (PAP)
sibi/ par/ gma/