W Sztokholmie odsłonięto w czwartek pomnik bohatera drugiej wojny światowej Raoula Wallenberga. Ten szwedzki dyplomata pracując w Budapeszcie pomógł ocalić życie dziesiątkom tysięcy Żydów zagrożonych zagładą. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Wallenberga, a odsłonięcia pomnika dokonali wspólnie premier Szwecji Fredrik Reinfeldt i siostra dyplomaty, 91-letnia Nina Lagergren.
"Wartości, którym służył Wallenberg - walka o prawa człowieka i otwarte społeczeństwo - są równie aktualne dziś, jak przed ponad 60 laty. Przyświecają one szwedzkiej polityce zagranicznej" - powiedział w krótkim przemówieniu Reinfeldt.
Wallenberg przeszedł do historii jako człowiek, który kierowany współczuciem, wykorzystał swą pozycję dyplomaty neutralnego kraju i z wielką odwagą dostarczał szwedzkie paszporty tysiącom Żydów, zagrożonych wywiezieniem do obozów zagłady.
Zaginął w tajemniczych okolicznościach. Ostatni raz był widziany w towarzystwie radzieckich oficerów w Budapeszcie 17 stycznia 1945 roku. Najprawdopodobniej zmarł w osławionym stalinowskim więzieniu na Łubiance w Moskwie w 1947 roku.
Autorami pomnika Wallenberga odsłoniętego przed gmachem szwedzkiego MSZ są rzeźbiarze Ulla i Gustav Kraitz. (PAP)
ik/ ap/