Kilkanaście wydarzeń, które zaplanowano we Wrocławiu od stycznia do października tego roku, składa się na tegoroczne odchody powstania NSZZ „Solidarność”. Organizatorzy chcą w ten sposób uczcić jubileusz 40-lecia związku zawodowego i ruchu społecznego.
Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu Marek Mutor w czwartek na konferencji prasowej poinformował, że mottem tegorocznych, jubileuszowych obchodów powstania NSZZ Solidarność są słowa zaczerpnięte z homilii papieża Jana Pawła II wygłoszonej w 1987 roku w Gdańsku i brzmią one: "Solidarność to znaczy nigdy jeden przeciw drugiemu".
"Nam udało się tę jedność i solidarność w organizowaniu imprez rocznicowych zachować. We Wrocławiu nie będzie osobnych wydarzeń, a w komitecie organizacyjnym są przedstawiciele wszystkich szczebli władzy bez względu na opcje polityczne. Są też związkowcy, historycy i przedstawiciele kościoła" - powiedział Mutor.
Dodał, że jednym z głównych celów tych jubileuszowych obchodów jest doprowadzenie do spotkania w sierpniu w CH Zajezdnia jak największej liczby uczestników strajku, który w tej samej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej odbył się przed 40 laty.
"To może być ostatni moment, by spotkać się w tak szerokim gronie w miejscu strajku. Dlatego poprzez media apelujemy do wszystkich osób, które w sierpniu 1980 roku strajkowały lub choćby uczestniczyły w różnych wydarzeniach np. mszy świętej lub były doradcami, albo świadkami, by te osoby zgłaszały się naszej instytucji" - powiedział Mutor.
W ramach obchodów 40-lecia powstania NSZZ Solidarność we Wrocławiu zaplanowano kilkanaście bardzo różnych wydarzeń, które odbędą się od stycznia do października. Otworzy je już w najbliższy weekend kongres zatytułowany "Przemiany ustrojowe'89" przygotowany przez Region Dolny Śląsk NSZZ Solidarność. W marcu odbędzie się kolejny już finał Dolnośląskiego Konkursu Historycznego "Od Solidarności do III Rzeczypospolitej".
Szef dolnoślaskiej Solidarności Kazimierz Kimso podkreślił, że kilka wydarzeń ma już swe stałe miejsce w obchodach sierpniowej rocznicy. "Na przykład Bieg Solidarności, który cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców, będzie miał swą już 30-tą edycję. Zależy nam jednak, by tegoroczny jubileusz miał w swej formie coś oryginalnego i świeżego" - powiedział Kimso.
Jego zdaniem, takim wydarzeniem będzie wystawa "Zajezdnia strajkuje", która ma być swego rodzaju widowiskiem przypominającym w szczegółach historię z sierpnia 1980 roku. Będzie prezentowana w CH Zajezdnia przez pół roku.
We wrześniu IPN zorganizuje konferencję naukową "NSZZ Solidarność w Polsce południowej", która będzie odpowiedzią na obiegową opinię, że ruch spod znaku "S" narodził się w Polsce północnej w stoczniach bałtyckich.
Pod koniec października przypada 40-rocznica ogólnopolskiego protestu głodowego kolejarzy, który odbył się na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Te obchody zakończą cykl wydarzeń wspomnieniowych.(PAP)
autor: Roman Skiba
ros/ wj/