Muzykę fortepianową inspirowaną Japonią, arie operowe i kwartet wskrzeszający styl przedwojennych rewelersów będzie można usłyszeć w szczecińskiej filharmonii od środy. Trzema koncertami instytucja obchodzić będzie dzień zakochanych.
Świętowanie Walentynek rozpocząć ma środowy koncert luksemburskiego pianisty i kompozytora muzyki klasycznej i elektronicznej Francesco Tristano. "Tym razem usłyszymy go – można powiedzieć – w najbardziej klasycznej odmianie, z jego autorskim projektem, płytą +Tokyo Stories+. (…) To coś w rodzaju listu miłosnego do Tokio, mocno okraszonego emocjami" – powiedziała PAP dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Dorota Serwa.
Wydany w ubiegłym roku album Tristano to mieszanka stylów – tradycje Dalekiego Wschodu łączą się z ukształtowaną na Zachodzie harmonią, wrażliwością i możliwościami współczesnego fortepianu połączonego z elektroniką.
W dzień zakochanych w sali symfonicznej zaśpiewa natomiast występujący na największych scenach operowych świata baryton Artur Ruciński. Wraz z orkiestrą filharmonii wykona m.in. arie z oper Gaetano Donizettiego, Giuseppe Verdiego, Piotra Czajkowskiego i Stanisława Moniuszki.
"Będziemy poruszać się przede wszystkim we włoskiej aurze, która wpisuje się w klimat Walentynek" – powiedziała Serwa. Za pulpitem dyrygenckim stanie Pier Giorgio Morandi. Na niedzielę 16 lutego filharmonia proponuje koncert w klimacie międzywojnia. Zagra Voice Band - kwartet wokalny wskrzeszający styl przedwojennych rewelersów, wykonujących przede wszystkim muzykę rozrywkową. Towarzyszyć im będzie wokalistka Anita Lipnicka.
"Rozpoczęliśmy rok 2020, nic więc nie brzmi tak fantastycznie jak muzyka lat 20. i 30. ubiegłego wieku. To wyjątkowy projekt, w którym panowie z Voice Bandu - na którego czele stoi brat Anity Lipnickiej, Arek - we współpracy z wokalistką przygotowali przeboje, które powinniśmy pamiętać z urokliwych przedwojennych filmów, w zupełnie nowym opracowaniu" – zaznaczyła Serwa.
Na scenie filharmonii towarzyszyć im będą muzycy orkiestry szczecińskiej filharmonii oraz dyrygent Tadeusz Wicherek, współpracujący m.in. z artystami klasycznymi, jazzowymi, popowymi i rockowymi.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/