Spotkaniem na Dworcu Gdańskim organizowanym przez Fundację Shalom oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich upamiętniona zostanie w niedzielę 52. rocznica Marca '68.
Początek spotkania zaplanowano w niedzielę o godz. 12 na Dworcu Gdańskim w Warszawie, pod pamiątkową tablicą, upamiętniającą tych, którzy wyjechali.
Organizatorzy spotkania przypomnieli, że tablica z cytatem z Henryka Grynberga "Tu więcej zostawili po sobie niż mieli" została odsłonięta przez Fundację Shalom w 1998 r. "Od tego czasu co roku, 8 marca, spotykają się przy niej przedstawiciele pokolenia Marca '68, ich rodziny, członkowie organizacji żydowskich, przedstawiciele władz oraz bliscy tych, którzy wyjechali z +dokumentem podróży+ w jedną stronę" - napisano w informacji.
8 marca 1968 r. na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym "Dziadów" w inscenizacji Kazimierza Dejmka oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Zgromadzeni na wiecu studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji oraz "aktyw robotniczy".
Stało się to początkiem tzw. wydarzeń marcowych, czyli kryzysu politycznego związanego z falą studenckich protestów oraz walką polityczną wewnątrz PZPR, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy, z powodu której Polskę opuściło kilkanaście tysięcy osób pochodzenia żydowskiego.
Fundacja Shalom "jest Strażnikiem Pamięci i miejscem spotkań tradycji ze współczesnością - miejscem, gdzie kultura żydowska wchodzi w dialog z kulturą polską. Jej najważniejszym celem, który realizuje od 1987 r., jest ocalenie od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury jidysz" - podkreślono w przesłanej PAP informacji.
Założycielem Fundacji Shalom jest aktorka, reżyser i dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie Gołda Tencer. Współtworzyli ją absolwenci istniejącej niegdyś w Łodzi żydowskiej szkoły im. I. L. Pereca. (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/