Święta Wielkanocne dają każdemu możliwość osobistego spotkania ze zmartwychwstałym Jezusem. Nietypowa w tym roku forma obchodów najważniejszego święta chrześcijan nie zmienia istoty ani treści Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy – wskazuje abp Wiktor Skworc.
W piątek metropolita katowicki skierował do wiernych słowo pasterskie na Wielki Tydzień i Wielkanoc.
"Przed nami Wielkanoc, szczyt całego roku liturgicznego, największe i najważniejsze święta naszej chrześcijańskiej wiary. Ze względu na wprowadzone ograniczenia, liturgia Wielkiego Tygodnia i świąt Zmartwychwstania Pańskiego będzie celebrowana w katedrach i kościołach bez obecności wiernych. Duchowe uczestnictwo w tych ceremoniach będzie jednak możliwe w naszych domowych wspólnotach dzięki rozmaitym formom transmisji" – wskazał hierarcha.
"Zachęcam więc wszystkich diecezjan do przeżywania tajemnicy paschalnej Jezusa Chrystusa za pośrednictwem mediów. Ta nietypowa forma religijnego zaangażowania nie zmienia ani istoty, ani treści obchodów Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do świętowania zwycięstwa Pana Jezusa nad grzechem i śmiercią" – dodał.
Abp Skworc podkreślił, że w swej głębokiej treści Święta Wielkanocne każdemu z nas stwarzają możliwość doświadczenia osobistego spotkania ze Zmartwychwstałym Panem – dawcą miłości i pokoju.
"W paschalnych obchodach przeprowadza nas niczym nowy Mojżesz przez pustynię, która w okresie szerzącej się pandemii nabrała wyjątkowej symboliki. Także naszym udziałem obecnie stało się doświadczenie pustki, zagrożenia, lęku, a nawet cierpienia i śmierci. Towarzyszy nam również osamotnienie wynikające z konieczności ograniczenia relacji z szeroko pojętą rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. W takim czasie właśnie Zmartwychwstały Pan wychodzi nam na spotkanie z pozdrowieniem pełnym nadziei: Pokój wam!, Nie bójcie się! W tych słowach odkrywamy motywację do wewnętrznej przemiany i wspólnych działań zmierzających do pokonania zagrożeń związanych z epidemią" – zaznaczył.
Abp Skworc zwrócił też uwagę na wagę uczestnictwa we mszy świętej i zachęcił do wspólnotowego i rodzinnego przygotowania się do udziału we mszy transmitowanej za pośrednictwem mediów.
"Uznając bożą miłość wyrażoną w Chrystusowej męce i śmierci, zachęcam każdego z was do pojednania się Bogiem poprzez akt żalu doskonałego. W tej wyjątkowej sytuacji zastępuje on sakrament pokuty. Osobiste grzechy wyznamy w spowiedzi w późniejszym czasie, wtedy, kiedy tylko będzie to możliwe. Proszę was i wzywam do pojednania się z bliźnimi, z wszystkimi bez wyjątku, aby pokój Chrystusa Zmartwychwstałego zamieszkał w Waszych sercach. Pamiętajmy, że miłosierdzie i przebaczenie prowadzi do radości, ukojenia i pokoju. Jest warunkiem naszego zbawienia!" – podkreślił metropolita katowicki.
Zachęcił też do pobłogosławienia pokarmów w Niedzielę Wielkanocną i do pamięci o wszystkich, którzy w tych trudnych okolicznościach niosą pomoc, narażając swoje własne życie. "Pamiętajcie o ofiarach panującej pandemii, powierzajcie ich miłosierdziu Pana, który jest Życiem i Zmartwychwstaniem" – wezwał.
"Zachęcam was do rodzinnego uczestniczenia we mszy świętej wielkanocnej za pośrednictwem mediów. W południe przyjmijmy w miarę możliwości papieskie błogosławieństwo +Urbi et Orbi+ (Miastu i Światu). W tym dniu przekażcie Waszym bliskim życzenia wielkanocne telefonicznie lub mailowo. Wedle możliwości przesyłajmy sobie pozdrowienia świąteczne – nieraz w bardzo pomysłowych formach – za pośrednictwem innych komunikatorów. Publikujmy je w mediach społecznościowych. Niech całą wirtualną rzeczywistość wypełni ta radosna wieść: Jezus żyje! Pan prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja!" – zaapelował abp Skworc.
"Nie ukrywam, że w ostatnich tygodniach – w związku z zaistniałą sytuacją zewnętrzną – mając na uwadze zdrowie wszystkich i wspólne dobro, musiałem podjąć szereg decyzji. Były to bez wątpienia najtrudniejsze w mojej dotychczasowej biskupiej posłudze. Żyję jednak nadzieją, że zaistniałe zagrożenie osłabnie, wygaśnie, a my dzięki Bożej Opatrzności i wysiłkowi wielu osób i środowisk, będziemy mogli powrócić nie tylko do codziennych zadań, ale także do wspólnego wychwalania Pana w naszych parafialnych, jakże pięknych wieczernikach – kościołach, za którymi tęsknimy" – podsumował metropolita katowicki, udzielając wiernym błogosławieństwa. (PAP)
Autorka: Anna Gumułka
lun/ joz/