Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w niedzielę w Niemczech przedstawiciele władz złożyli hołd ofiarom hitlerowskich zbrodni. Główne uroczystości w Bundestagu odbędą się w środę, w 80. rocznicę dojścia Hitlera do władzy.
Burmistrz Berlina Klaus Wowereit podkreślił, że ofiarą "nieludzkiej woli niszczenia" nazistów padły miliony ludzi. "Wspominając w tym roku zniszczenie (panującej przed objęciem przez nazistów władzy w Niemczech) różnorodności, wspominamy właśnie tych ludzi" - mówił polityk SPD.
Premier Brandenburgii Matthias Platzeck wezwał do zdecydowanych działań przeciwko skrajnej prawicy. "Pamięć o ofiarach Holokaustu jest naszym wiecznym obowiązkiem" - powiedział szef brandenburskiego rządu. Jak dodał, poczucie obowiązku nakazuje sprzeciw wobec skrajnie prawicowych zamachów, prób zastraszania (przeciwników) i skrajnie prawicowych wybryków.
Przed południem w Berlinie w parku Tiergarten złożono wieńce pod pomnikiem homoseksualistów zamordowanych w czasach III Rzeszy. Po południu mieszkańcy stolicy Niemiec w milczeniu oddali pod Pomnikiem Holokaustu hołd ofiarom nazistowskiego reżimu.
Podczas uroczystości na terenie byłego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen pod Berlinem wieniec złożył przewodniczący berlińskiego parlamentu Gunter Fritsch. W tym roku spotkanie poświęcone było losom więźniów francuskich. Z ponad 9 tys. deportowanych do obozu Francuzów 1174 nie przeżyło uwięzienia.
W byłym obozie koncentracyjnym Buchenwald pod Weimarem wieniec złożyła premier Turyngii Christine Lieberknecht. Zaapelowała do rodaków o zwalczanie wszelkich przejawów rasizmu i dyskryminacji.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła w przeddzień Dnia Pamięci, że Niemcy nie zapominają o przeszłości i że wyciągnęły wnioski z historii, stając się dla swoich przyjaciół na świecie dobrym i sprawdzonym partnerem.
Główne uroczystości poświęcone ofiarom Holokaustu odbędą się w niemieckim parlamencie Bundestagu w środę, w 80. rocznicę dojścia do władzy Hitlera.
W Niemczech Dzień Pamięci o Holokauście obchodzony jest od 1996 roku. Zwyczaj ten wprowadził ówczesny prezydent Niemiec Roman Herzog, który rok wcześniej uczestniczył w uroczystościach 50. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)
lep/ mc/