Stowarzyszenie Romów w Polsce opublikowało pierwszy w historii przewodnik dla odwiedzających były niemiecki obóz Auschwitz. Przybliża on historię romskich więźniów i ofiar, którzy zostali tam zgładzeni. W Auschwitz zginęło 21 tys. Romów.
„Przewodnik, zatytułowany +Zagłada europejskich Romów w KL Auschwitz+, obejmuje zarys historyczny ukazujący genezę oraz przebieg nazistowskich prześladowań Romów, a także bogato ilustrowany materiałem fotograficznym opis miejsc na terenie byłego obozu, które są najbardziej związane z losem deportowanych (…) romskich więźniów” – podało stowarzyszenie.
Przewodnik przybliża też życie i zagładę widzianą oczyma byłych więźniów.
Publikacja ukazała się w językach polskim, niemieckim i angielskim.
Romowie stanowili pod względem liczebności trzecią grupę deportowanych do KL Auschwitz, po Żydach i Polakach. Transporty z nimi przyjeżdżały z czternastu państw. Trafiali głównie do utworzonego na terenie Auschwitz II-Birkenau tzw. cygańskiego obozu rodzinnego. Między 26 lutego 1943 r. a 21 lipca 1944 r. Niemcy deportowali tam blisko 21 tys. osób.
Ogółem w Auschwitz więzionych było ok. 23 tys. Romów. Niemcy zamordowali ok. 21 tys. Szacuje się, że w wyniku prześladowań i terroru w latach III Rzeszy śmierć poniosła połowa populacji zamieszkującej Niemcy lub obszary przez nie okupowane.
Stowarzyszenie Romów w Polsce jest jednym z najliczniejszych grup reprezentujących tę mniejszość. Jego podstawowym zadaniem jest działanie na rzecz tworzenia warunków pełnego uczestnictwa członków tej społeczności w Polsce. Romowie w naszym kraju mają status mniejszości etnicznej. W Polsce mieszka 20-30 tys. osób tej narodowości. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/