Stuletni dorobek polskiego dizajnu widziany oczyma grafików oraz wystawa „XXL” współczesnego młodego artysty Tomasza Kręcickiego to nowe propozycje Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli z okazji ponownego otwarcia dla zwiedzających. Ekspozycje będzie można oglądać od niedzieli.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, po dwóch miesiącach przerwy, w niedzielę otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Zwiedzający stalowowolskie muzeum muszą się jednak liczyć z różnymi obostrzeniami i nowymi zasadami.
Jak zapewniła dyrektorka stalowowolskiego muzeum Lucyna Mizera wizyta w placówce będzie się odbywała z zachowaniem nowego reżimu epidemiologicznego. W muzeum przeprowadzono prace, które dostosowały obiekt do nowych wymagań sanitarnych. Opracowany został także nowy regulamin zwiedzania.
Wśród nowych propozycji wystawienniczych stalowowolskiego muzeum znalazła się ekspozycja „Elementarz polskiego dizajnu”, prezentująca 100 lat polskiego dizajnu widziana oczyma wybitnych polskich grafików, takich jak m.in.: Katarzyna Bogucka, Bohdan Butenko, Edgar Bąk, Iwona Chmielewska, Robert Czajka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak.
„Wystawa to nie tylko 100 obiektów i 100 ich plastycznych interpretacji, to także 100 historii: o projektantach, o potrzebach, o marzeniach, o możliwościach i o ograniczeniach” – przekazała kuratorka wystawy Ewa Solarz.
Dodała, że wystawa opowiada nie tylko o konkretnych projektach, ale pokazuje też, na czym polega proces projektowy, jak tworzą się pomysły.
„A w końcu jak niesamowitym pojęciem jest dizajn – najbliższa człowiekowi dziedzina sztuki, którą wszyscy jesteśmy otoczeni, z którą obcujemy na co dzień i bez której nie moglibyśmy się obejść, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy” – zaznaczyła kuratorka.
Ekspozycja prezentuje projekty w porządku chronologicznym, ukazując w 100-letnią historię polskiego dizajnu. Zobaczyć ją będzie można w głównym budynku muzeum, przy ulicy Sandomierskiej.
Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Instytut Adama Mickiewicza, w ramach programu promującego polski design na świecie. Powstała z okazji obchodów stulecia Niepodległości Polski. Organizatorzy przypominają, że została ona entuzjastycznie odebrana w wielu miastach Polski, Europy, a także w Korei i Kanadzie. Wystawie towarzyszy publikacja dostępna w muzealnym sklepie on-line.
Drugą propozycją na nowe otwarcie muzeum jest wystawa „XXL” młodego artysty Tomasza Kręcickiego, którą będzie można oglądać na parterze Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego. Kurator ekspozycji Wojciech Szymański określił ją jako wystawę „o rozumianej dosłownie i w przenośni wielkości”.
„Ogniskuje się (ona) na charakterystycznych motywach twórczości artysty oraz przepracowywanych przez niego wciąż problemach i zagadnieniach, spośród których najbardziej istotnymi są: skala, realizm, dowcip, męskość, jak również estetyka amerykańskich filmów drogi, malarstwa Eda Ruschy oraz muzyki spod znaku shoegaze” – ocenił kurator.
Wystawa została zorganizowana wraz z BWA w Tarnowie.
Zwiedzający stalowowolskie muzeum po przerwie muszą się liczyć z różnymi obostrzeniami i nowymi zasadami spełniającymi wysokie standardy bezpieczeństwa. Zapoznać się z nimi należy przed wizytą w muzeum. Nowy regulamin zwiedzania dostępny jest na stronie: http://www.muzeum.stalowawola.pl/pl/wizyty/informacje-dla-zwiedzajcych (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ itm/