„Jan Paweł II zmienił oblicze współczesnego świata” – pisze prof. Wojciech Roszkowski na łamach francuskiego dziennika „L’Opinion”. Papież pomógł uspokoić konflikty społeczne w krajach rozwijających się i ma swój udział w zakończeniu zimnej wojny – dodaje historyk.
Nieoczekiwany werdykt konklawe przyczynił się do wzrostu zainteresowania Polską, a także zmusił kręgi rządowe wielu krajów do przemyślenia jej miejsca na świecie – podkreśla prof. Roszkowski w artykule opublikowanym z okazji 100. rocznicy urodzin papieża. Dodaje, że kraj włączony w 1945 roku wbrew woli Polaków do bloku sowieckiego potrzebował głębokich reform.
„Papież głosił głośno pragnienie godności, suwerenności i przywiązania do tradycji chrześcijańskiej” – pisze polski badacz, podkreślając, że Jan Paweł II czerpał siłę nie tylko z wiary, ale także dziedzictwa kulturowego.
Historyk opisując wybór Karola Wojtyły na tron Piotrowy przypomina, że był to „prawdziwy cios dla członków kierownictwa polskiej partii komunistycznej, świadomych, że ucieka im rząd dusz Polaków”.
Pierwsza pielgrzymka papieża do Polski w 1979 roku pokazała siłę polskiego katolicyzmu jako wiary masowej, głębokiej i zdyscyplinowanej – tłumaczy prof. Roszkowski rolę Kościoła w Polsce w czasie komunizmu.
Przesłanie Jana Pawła II w dużej mierze przyczyniło się do narodzin "Solidarności", która była niewątpliwie jednym z najbardziej masowych ruchów społecznych w historii – ocenia badacz.
Przez ponad ćwierć wieku polski papież odwiedził ponad 100 krajów. W wielu miejscach obudził ducha sprawiedliwości zarówno w społeczeństwach, jak i wśród elit politycznych, głosząc hasło „Nie lękajcie się! - wspomina prof. Roszkowski. Zewnętrzni obserwatorzy jego podróży zauważyli, że opresyjne rządy komunistyczne nie miały nic wspólnego z obiecywanym wyzwoleniem społecznym czy gospodarczym.
„Kiedy w 1987 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan powiedział w Berlinie Zachodnim: +Panie Gorbaczow, zburz pan ten mur!+ mógł to uczynić” – jak podkreśla historyk - "dzięki wcześniejszym wysiłkom Jana Pawła II".
Profesor Roszkowski jest historykiem, ekonomistą, autorem publikacji poświęconych historii Polski w XX i XXI wieku. Był posłem do Parlamentu Europejskiego w latach 2004-2009.
W związku z setną rocznicą urodzin Jana Pawła II media na całym świecie - od Meksyku po Japonię, ale także we Francji i w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, na Ukrainie i w Czechach - publikują w tych dniach pochodzące z Polski teksty poświęcone Janowi Pawłowi II. Akcja odbywa się w ramach przedsięwzięcia "Opowiadamy Polskę światu - w 100-lecie urodzin Jana Pawła II", którą zorganizował Instytut Nowych Mediów.
W ciągu weekendu teksty w ramach projektu ukazały się m.in we francuskim "Le Figaro", w brytyjskim "The Tablet", włoskim "Avvenire", czeskich "Lidovych Novinach", ukraińskim "RISU" a także w czasopismach w Meksyku i Panamie.
Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
ksta/ baj/ ap/