Przyjmijcie za swoje motto św. Jana Pawła II „Totus Tuus” – powiedział papież Franciszek w swoich pozdrowieniach do uczestników tegorocznego Spotkania Młodych Lednica 2000. „Cały Twój” („Totus Tuus”) jest hasłem tegorocznej edycji wydarzenia.
Papież Franciszek w swoich pozdrowieniach zwrócił uwagę, że ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczna edycja Lednicy odbywa się on-line; ze względów bezpieczeństwa w sobotę pielgrzymi nie mają wstępu na Pola Lednickie. „Tym razem tylko niewielu będzie mogło fizycznie zgromadzić się w pobliżu źródeł chrzcielnych Polski, ale liczni będą mogli w nim uczestniczyć za pośrednictwem środków masowego przekazu” – podkreślił.
„Niech towarzyszy wam patron tych spotkań, święty Jan Paweł II, którego stulecie urodzin świętujemy w tym roku. Przyjmijcie za swoje jego motto +Totus Tuus+ i jak on, przeżywajcie waszą młodość całkowicie zawierzając siebie Chrystusowi i Jego Matce, abyście z odwagą postępowali ku horyzontom przyszłości” – powiedział papież.
Franciszek wezwał też uczestników Lednicy, do wykonania, jak to ujął, śmiałego gestu. „Pobłogosławicie swoich rodziców. Zróbcie to w pokornym geście miłości i wdzięczności za dar waszego życia i wiary. Jednoczę się z wami w modlitwie i proszę was, módlcie się także za mnie” – poprosił papież.
Z uwagi na zagrożenie epidemiczne XXIV Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbywa się, po raz pierwszy w historii, on-line. Całość sobotniego wydarzenia jest transmitowana w internecie i Telewizji Trwam.
Tegoroczna Lednica odbywa się pod hasłem "Totus Tuus" ("Cały Twój"), które było dewizą i mottem Karola Wojtyły, a potem pontyfikatu św. Jana Pawła II.
O. Wojciech Surówka OP, jeden z duszpasterzy tegorocznego spotkania, przypomniał w sobotę uczestnikom Lednicy, że historia hasła "Cały Twój" sięga lat 40. XX w., "kiedy młody Karol Wojtyła pracował w fabryce. Wtedy jego duchowy ojciec Jan Tyranowski dał mu książeczkę +O doskonałym nabożeństwie do Matki Bożej+. I tam Karol Wojtyła znalazł to hasło. Znalazł te słowa, które potem stały się mottem jego życia biskupiego (...) Dzisiaj wchodzimy w ślady młodego Karola Wojtyły" - powiedział.
Po godz. 20, w kaplicy Domu św. Jana Pawła II na Polach Lednickich, prymas Polski abp Wojciech Polak odprawił mszę św., w której brał udział m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji ełckiej bp Adrian Józef Galbas SAC. Biskup podziękował dominikanom za to, że „chociaż zmieniła się forma, zachowali istotę” Lednicy i zorganizowali tegoroczne spotkanie. „Nie ulegli w ten sposób, trochę częstej manierze, żeby wszystko przekładać” – zaznaczył.
„Zdaniem, które bardzo często powtarzamy dzisiaj to jest to, które zaczyna się od słów +miało być+. Na szczęście o Lednicy tak nie możemy powiedzieć. Ona nie tylko miała być, ale jest i Bogu dzięki. A istotą tegorocznej Lednicy są dwa słowa +Cały Twój+. To jest zdanie, które chcemy powiedzieć panu Bogu, bo on jest godzien takiego zdania, +jestem cały Twój+” – powiedział biskup.
W swoich rozważaniach mówił m.in. o potrzebie brania współodpowiedzialności wiernych za Kościół, który przyrównał do matki i domu, do którego trzeba wejść. „I wtedy się okaże, ile w Kościele jest świętości. Kanonizowanej, beatyfikowanej, świętości na ołtarzach, w liturgiach, ale także w świętości cichej, o której się nie mówi” – wymienił.
„Wziąć odpowiedzialność za Kościół to zobaczyć także, że w tym domu jest zło. Także wieloimienne zło, które musi być nazwane, naprawione i nigdy nie powtarzane. Wziąć odpowiedzialność za Kościół, tzn. zobaczyć, że jest on matką, domem, ale także moją misją. To znaczy, że to także ode mnie zależy, czy Kościół będzie się rozwijał” - zaznaczył biskup.
Mimo swojego szczególnego charakteru, program tegorocznego spotkania nie różni się znacząco od poprzednich odsłon wydarzenia. Oprócz mszy św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, przekazania pozdrowienia od papieża Franciszka czy adoracji Najświętszego Sakramentu uczestnicy Lednicy wzięli zdalnie udział w Apelu Jasnogórskim. Abp Stanisław Gądecki pobłogosławił również szkaplerze – symbol tegorocznego spotkania lednickiego.
Punktem kulminacyjnym i zwieńczeniem każdego spotkania jest przejście uczestników przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa. W tym roku zrobią to tylko przedstawiciele wszystkich organizowanych w ciągu roku spotkań lednickich – Lednicy Rodzin, Lednicy Seniora oraz Lednicy Motocyklisty. Tegoroczne spotkanie zakończy się w sobotę w nocy.
Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 roku. Co roku gromadzą od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. Twórcą Lednicy był zmarły w grudniu 2015 roku dominikanin o. Jan Góra. Obecnie opiekę duszpasterską nad przedsięwzięciem sprawują o. Wojciech Surówka OP i o. Wojciech Prus OP.(PAP)
Autor: Szymon Kiepel
szk/ dki/