Głównym celem obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej jest budowa, wzmacnianie polskiej wspólnoty. Obchodzimy te wydarzenia, żeby myśleć o doświadczeniu polskiej tożsamości, o naszej pamięci i budować, integrować naszą wspólnotę narodową - mówił we wtorek wicepremier Piotr Gliński.
"Podstawowymi dziełami, jakie chcemy, żeby po tych obchodach pozostały w Polsce, to jest wielka sieć nowoczesnych muzeów, jakie teraz budujemy. To jest podstawowe wiano, jakie po nas pozostanie" - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas konferencji prasowej dotyczącej wydarzeń organizowanych w ramach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Gliński podkreślił, że 14 sierpnia, w przeddzień 100. rocznicy otwarte zostanie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Podał, że koszty tej inwestycji wynoszą ok. 250 mln zł, a wraz z zagospodarowaniem całego kilkuhektarowego terenu - bo jak zauważył, jest tam też dworek Milusin i willa Bzów, gdzie przebywali adiutanci Piłsudskiego - "to inwestycja znacznie poważniejsza".
"Otwarcie tego muzeum jest czymś z punktu widzenia dziedzictwa narodowego bardzo istotnym elementem tych obchodów" - dodał szef resortu kultury.
Gliński zaznaczył, że "obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej to przede wszystkim centralne wydarzenia państwowe oraz wydarzenia, które organizuje resort obrony narodowej". Poinformował, że "w całej Polsce będzie organizowane kilka tysięcy najróżniejszych imprez i wydarzeń upamiętniających".
"Możemy tak powiedzieć, bo większość z tych wydarzeń jest inspirowana przez nasze działania, m.in. przez program grantowy (...) Biura +Niepodległa+, który polega na tym, że nasze samorządy, organizacje pozarządowe, obywatele organizują różne przedsięwzięcia upamiętniające tą wielką rocznicę uzyskania niepodległości (...) i otrzymują na to wsparcie w ramach konkursu organizowanego przez Biuro +Niepodległej+" - wyjaśnił wicepremier. Dodał, że konkurs w związku z obchodami 100-lecia Bitwy Warszawskiej nazywa się "Koalicje dla Niepodległej".
Szef resortu kultury zwrócił uwagę, że "przygotowaliśmy specjalny portal edukacyjny www.bitwa1920.gov.pl (...) w siedmiu językach podstawowych". Zapowiedział, że "są już w tej chwili przygotowane specjalne filmy" (np. premiera współprodukowanego z TVP filmu "Wojna światów" odbędzie się 16 sierpnia). "Obok tego Biuro +Niepodległa+ przygotowało specjalny film o Bitwie Warszawskiej pt. +Wiktoria 1920+ w technologii VR" - dodał Gliński.
"Będą organizowane także liczne specjalne koncerty, wydarzenia masowe. Na Stadionie Narodowym np. widowisko multimedialne pod hasłem +1920. Wdzięczni Bohaterom" 15 sierpnia o g. 20.30, ale także koncert np. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie 14 sierpnia o godz. 19. Specjalne wystawy, jak np. na Placu J. Piłsudskiego będzie wystawa o wielkiej wojnie, która będzie obrazowała zmiany w Europie, które po owej wojnie miały miejsce" - mówił.
Wicepremier zwrócił uwagę, że "wszystkie praktycznie instytucje kultury, zwłaszcza te centralne przygotowują najróżniejsze wystawy i wydarzenia związane z tą rocznicą". "Oferta rocznicowa jest szalenie szeroka i zróżnicowana" - podkreślił Gliński, dodając, że obecnie realizowane jest "85 projektów w obszarze muzealnictwa".
"Naszym głównym celem jest budowa, wzmacnianie polskiej wspólnoty, po to obchodzimy te wydarzenia, żeby myśleć o doświadczeniu polskiej tożsamości, o naszej pamięci i budować, integrować naszą wspólnotę narodową, naszą wspólnotą polityczną" - podkreślił szef resortu kultury.
Uczestniczący w konferencji dotyczącej obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że jest ona ważnym elementem polskiego dziedzictwa narodowego. Przekazał, że hasło tegorocznych obchodów będzie brzmiało: "Bitwa Warszawska 1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy".
Punktem kulminacyjnym obchodów organizowanych przez MON będzie uroczysta defilada na warszawskiej Wisłostradzie 15 sierpnia o godz. 15 z udziałem Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych. Podczas niej zobaczyć będzie można czynną replikę pierwszego polskiego pojazdu pancernego zbudowanego przez inż. Tadeusza Tańskiego.
Jak mówił szef MON, obok defilady, w południe, 15 sierpnia odbędzie się uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Błaszczak zapowiedział, że 15 sierpnia z udziałem Episkopatu Polski odbędzie się msza św. w Ossowie, a 16 sierpnia w Radzyminie odsłonięta zostanie i poświęcona figura Matki Boskiej Zwycięskiej.
"Będą też inne przedsięwzięcia. Zostaną np. zaprezentowane repliki sztandarów, które zdobyte podczas Bitwy Warszawskiej (...) Repliki sztandarów zostały stworzone i to będzie wystawa stała, która trafi później po wybudowaniu do filii Muzeum Wojska Polskiego w Ossowie" - zaznaczył, dodając, że będą również tworzone murale upamiętniające polską wiktorię.
Przypomniał, że MON na początku lipca otrzymał pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej. "Lada dzień ruszy budowa filii Muzeum Wojska Polskiego - Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie" - zapowiedział szef MON.
"Pamięć o tej zwycięskiej Bitwie (Warszawskiej 1920 r.), o ochotnikach, którzy stawili się wtedy, kiedy Rzeczypospolita była w potrzebie, kształtuje postawy dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego" - podkreślił Błaszczak.
Uczestniczący w konferencji zastępca dyrektora Biura Programu "Niepodległa" Wojciech Kirejczyk omówił szczegółowo główne punkty obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej przedstawione wcześniej przez wicepremiera Piotra Glińskiego.
"Wielomiesięczne przygotowania do tych obchodów doprowadziły nas do takiej wizji przygotowanych wydarzeń, które układają się na trzech płaszczyznach. To jest edukacja, to jest przeżycie i zaangażowanie" - mówił.
Przypomniał, że kampanię edukacyjną rozpoczęto już w kwietniu br., gdy uruchomiono cykl "Zapiski z czasów wojny" we współpracy z historykami z Fundacji Ośrodka "Karta".
Kirejczyk zapowiedział, że kampania społeczna pod nazwą "Wiktoria 1920" wystartuje 3 sierpnia. "Zapraszamy w niej Polaków do tego, żeby odnajdowali pamiątki, czy to pamiątki trwałe, czy pamiątki rodzinne, zdjęcia, medale może jakieś artefakty związane z Bitwą Warszawską i szerzej, wojną polsko-bolszewicką, żeby dzielili się tymi rodzinnymi czy lokalnymi historiami w mediach społecznościowych" - powiedział.
Zastępca dyrektora Biura Programu "Niepodległa" przypomniał, że na początku sierpnia jego Biuro ogłosi wyniki naboru do programu dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej", którego budżet wynosi 2 mln zł.(PAP)
autorzy: Grzegorz Janikowski, Olga Łozińska
gj/ oloz/ kos/ dki/