Film „Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza” wyprodukowany przez Muzeum Historii Polski zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu w Zamościu w kategorii najlepsza animacja. Nominację otrzymała też inna produkcja MHP – dokument „Niepokonany”. Obydwa obrazy opowiadają o gen. Stanisławie Maczku.
W sobotę zakończył się 8. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. W bieżącej edycji nagrody główne oraz statuetkę „Zamość Perła Renesansu” przyznano w 3 kategoriach. Najlepszym filmem dokumentalnym o tematyce historycznej został obraz Zdzisława Cozaca „Z otchłani pradziejów”. W kategorii najlepszy film animowany statuetka powędrowała do twórców filmu „Marian na wojnie” w reżyserii Agaty Mianowskiej. W kategorii reportaż filmowy nagrodę otrzymał „Najpiękniejszy widok okna” autorstwa Marii Pisarek. Decyzją organizatorów Grand Prix za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej odebrała Maria Dłużewska - reżyserka, scenarzystka, aktorka, dziennikarka, laureatka wielu nagród filmowych i odznaczeń państwowych.
Nagrody przyznało jury w składzie: Paweł Woldan, Stanisław Królak, Leszek Wiśniewski.
Film „Marian na wojnie” wg pomysłu i scenariusza Wojciecha Kalwata opowiada historię Mariana Walentynowicza ilustratora przygód Koziołka Matołka Kornela Makuszyńskiego. Walentynowicz służył jako korespondent wojenny w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. To co widział, nie tylko opisywał, lecz rysował. Pozostawione przez niego grafiki, dokumentujące szlak bojowy dywizji generała Maczka, stały się inspiracją do stworzenia animowanej miniatury o wojennych losach samego Walentynowicza. 12-minutowa animacja, utrzymana w tradycyjnej stylistyce w przystępny sposób przybliża najważniejsze wydarzenia z dziejów 1. Dywizji Pancernej. Narratorem filmu jest Zbigniew Zamachowski.
„Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza” na kanale Muzeum Historii Polski w serwisie YouTube:
Festiwalowa publiczność za najlepszy film 8. „Spotkań z historią” uznała dokument „Obrońcy Poczty” w reżyserii Damiana Lu Wenty.
Jury przyznało następujące wyróżnienia:
- w kategorii film dokumentalny:
„Ostatni bój”, reż. Grzegorz Gajewski
„Obrońcy poczty”, reż. Damian Lu Wenta
„Oto człowiek – rzecz o Henryku Sławiku i Jozsefie Antallu”, reż. Adam Kraśnicki
„Nie tylko Enigma – opowieść o służbach wywiadowczych polskiego podziemia”, reż. Magdalena Kołodziejczyk, Rafał Kołodziejczyk -
- w kategorii reportaż filmowy:
„Stefan Bryła. Wielcy Polacy – nieznani wynalazcy”, reż. Kamil Niesłony, Maciej Marmola
- w kategorii film animowany:
„Rodzinne Skarby”, reż. Joanna Polak, Daria Kopiec
Nowością tegorocznej edycji Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” jest przyznanie wyróżnień w kategorii zdjęcia oraz montaż. Wyróżnieni zostali: Michał Jarosiński za zdjęcia do filmu „Moja Solidarność”, reż. Sławomir Koehler; Krzysztof Miller za zdjęcia do filmu „Oto człowiek – rzecz o Henryku Sławiku i Jozsefie Antallu”, reż. Adam Kraśnicki oraz Amadeusz Andrzejewski za montaż filmu „Obrońcy Poczty”, reż. Damian Lu Wenta.
Organizatorami 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A.
Źródło: Muzeum Historii Polski