Koncertem „Hommage a Penderecki” będącym hołdem złożonym kompozytorowi rozpocznie się w piątek we Wrocławiu 55. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. W tym roku, z powodu pandemii festiwal potrwa trzy dni, a wszystkie koncerty odbędą się w stolicy Dolnego Śląska.
Wratislavia Cantans to największy i najbardziej prestiżowy festiwal muzyki poważnej na Dolnym Śląsku. Jego organizatorem jest Narodowe Forum Muzyki.
Jak wyjaśnił w przedmowie do programu 55. Festiwalu Wratislavia Cantans dyrektor generalny Andrzej Kosendiak, hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Światło dla świata”. „Fale dźwiękowe potrzebują powietrza, by mogły się rozchodzić. W próżni muzyka nie zabrzmi. Światło i powietrze to środowisko życia dla ludzi, roślin i zwierząt – muzyka to przestrzeń dla piękna” - mówił.
„Myślę o wszystkich, którzy pomagają sobie wzajemnie w tych trudnych czasach. Muzyka wspiera takie postawy. Jest przestrzenią, w której ludzie się jednoczą. Pomaga z nadzieją patrzeć w przyszłość. Chcemy, by była ona lepsza, piękniejsza dzięki tym, którzy działają na rzecz dobra. Są światłami dla świata” – tłumaczył.
Dyrektor artystyczny festiwalu Giovanni Antonini zwrócił uwagę, że w wyniku zmian, które zaszły w ostatnich miesiącach z powodu wirusa COVID-19, „w sposób dramatyczny została podniesiona kwestia relacji międzyludzkich, relacji, niedotkniętych przez jakikolwiek rodzaj cyfryzacji, która od przynajmniej dwudziestu lat i na wszystkich poziomach radykalnie zmieniła sposób, w jaki się komunikujemy i współdziałamy”. „Nigdy wcześniej potrzeba kontaktu z innymi nie dała się odczuć tak mocno” – dodał.
Jego zdaniem, teraz bardziej niż kiedykolwiek, w chaosie bieżących zdarzeń, świat potrzebuje komunikacji. „Komunikacji autentycznej, w której muzyka i sztuka mogą stanowić duchowe światło w mroku i doświadczanej przez nas niepewności. I właśnie z tego powodu, po wymuszonym okolicznościami odwołaniu Wratislavii Cantans, wydaje się niemal cudem, że możemy dziś przedstawić okrojoną, ale pełną treści wersję naszego festiwalu, który od początku swego istnienia był cywilizacyjnym punktem odniesienia, niósł nadzieję i celebrował piękno” – mówił.
Ze względu na pandemię tegoroczny festiwal potrwa trzy dni, a wszystkie koncerty odbędą się we Wrocławiu.
Festiwal rozpocznie się w piątek od koncertu „Hommage a Penderecki” w Sali Głównej NFM. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, będzie on hołdem złożonym Krzysztofowi Pendereckiemu, który po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w marcu w wieku 86 lat. Zabrzmią na nim wyłącznie dzieła tego twórcy, uważanego przez wielu badaczy za najwybitniejszego polskiego kompozytora działającego w ostatnich sześciu dekadach. Podczas koncertu, którym pokieruje Maciej Tworek wystąpią skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska, grający na altówce Artur Rozmysłowicz, a także Chór NFM i NFM Filharmonia Wrocławska. W programie koncertu znalazły się takie utwory jak: „Agnus Dei” z „Polskiego Requiem” na chór mieszany, „Pieśń Cherubinów” na chór mieszany, czy „O gloriosa Virginum” na chór mieszany.
Z kolei w sobotę publiczność będzie mogła wysłuchać koncertu „Natchnienia”, podczas którego Agata Zubel (sopran), Martin Mitterrutzner (tenor) i Malwina Lipiec-Rozmysłowicz (harfa) oraz NFM Orkiestra Leopoldinum wykonają utwory Andrzeja Panufnika, Benjamina Brittena i Edwarda Elgara. Koncert poprowadzi dyrygent Ernst Kovacic.
Tego samego dnia zaplanowano koncert „Po burzy” pod batutą Giovanniego Antoniniego, z udziałem sopranistki Julii Lezhnevy i zespołu Il Giardino Armonico. Będzie on spotkaniem z wybitnymi kompozytorami epoki baroku – Georgiem Friedrichem Händlem, Geminianem Giacomellim, Carlem Heinrichem Graunem, Matthew Lockiem i Antonim Vivaldim.
Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się koncert pod dyrekcją Jaroslawa Thiela „Jak wielkie jest Twoje imię”, podczas którego publiczność wysłucha utworów niemieckiego twórcy doby baroku – Georga Philippa Telemanna. Wystąpią sopranistka Marzena Michałowska, alcistka Wanda Franek, tenor Karol Kozłowski oraz bas Martin Schicketanz i Henryk Bohm, a także Dresdner Kammerchor i Wrocławska Orkiestra Barokowa.
Festiwal zakończy koncert w kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja „Światła dla świata”. Tego wieczoru Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka wykona dzieła Jacka Różyckiego herbu Doliwa, twórcy działającego w drugiej połowie XVII wieku. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ dki/