Potrzeba solidarności w dobie pandemii koronawirusa, sytuacja chrześcijan na świecie i polityka prorodzinna były wśród tematów rozmowy z papieżem Franciszkiem – poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że z kardynałem Pietro Parolinem rozmawiał o Białorusi.
Prezydent Duda został przyjęty w piątek przed południem na prywatnej audiencji przez papieża Franciszka. Następnie odbyło się spotkanie papieża z polską parą prezydencką i polską delegacją przybyłą do Watykanu.
Po rozmowie z Ojcem Świętym prezydent spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem. Następnie wraz z polską delegacją wziął udział we mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w watykańskiej Bazylice św. Piotra.
Spotkanie z papieżem w Pałacu Apostolskim i modlitwa przy grobie w Bazylice św. Piotra wpisują się w obchody przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Masowe uroczystości, zaplanowane na maj, w tym narodowa pielgrzymka Polaków, nie mogły się odbyć z powodu pandemii.
Po nabożeństwie w Bazylice Św. Piotra prezydent spotkał się z mediami. „Jest dla mnie wielką radością, że mimo pandemii koronawirusa, mimo tego wszystkiego, co się stało, mimo tego, że nie mogliśmy przybyć tu z narodową pielgrzymką 18 maja, żeby oddać mu hołd, w imieniu całego narodu polskiego mogłem uczestniczyć dziś we mszy św., mogliśmy razem z moją żoną i polską delegacją złożyć wieniec na grobie Ojca Świętego Jana Pawła II i modlić się za jego pośrednictwem o powodzenie dla naszej ojczyzny i dla całego naszego narodu” – powiedział Duda dziennikarzom po wyjściu z watykańskiej bazyliki.
Jak mówił, wcześniej miał „niezwykle miłe i wzruszające” spotkanie z papieżem Franciszkiem. „Rozmawialiśmy o sytuacji w Polsce, rozmawialiśmy o pandemii koronawirusa. Ojciec Święty podziękował mi, że pamiętaliśmy w tych trudnych czasach także o innych społeczeństwach, o innych narodach, (podziękował - PAP) za pomoc, której udzieliliśmy Włochom, za pomoc, która przyszła tutaj do Watykanu, ale także do państw Partnerstwa Wschodniego, państw Bałkanów Zachodnich” – relacjonował prezydent.
Jak przekazał, w rozmowie z papieżem podkreślił, że „w trudnych czasach powinniśmy być razem, powinniśmy pokazywać solidarność”, a także wyraził satysfakcję, że „my Polacy tę solidarność w tych trudnych czasach związanych z pandemią pokazaliśmy”.
Prezydent dodał, że z papieżem rozmawiał także o sytuacji na świecie w kontekście pandemii i wyraził nadzieję, że minie ona jak najszybciej. Zaznaczył, że kwestia pandemii była też tematem jego rozmowy z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.
Według Dudy rozmowa z kard. Parolinem dotyczyła m.in. polityki międzynarodowej i sytuacji na Białorusi. "Tu w zasadzie mieliśmy wspólne zdanie, że należy wspierać wszystkich tych, którzy chcą prawdziwej demokracji, wolności, którzy chcą żyć w uczciwym państwie, ale oczywiście Białoruś sama powinna decydować o sobie w wolnych wyborach" - powiedział.
Prezydent podkreślił, że on i Parolin mieli jednoznaczne stanowisko co do tego, że "wspólnota międzynarodowa powinna tego od władz Białorusi wymagać; by w taki właśnie sposób polityka na Białorusi była realizowana, aby w taki sposób - uczciwy - realizowane były wybory". "I trzeba w tym naród białoruski wspierać i społeczność międzynarodowa powinna naród białoruski w takich dążeniach wspierać" - oświadczył Duda.
Jak poinformował, tematem rozmowy z papieżem była też sytuacja na Bliskim Wschodzie, jak również sytuacja chrześcijan na świecie. „Odebrałem podziękowania, że stanowisko Polski w tych sprawach jest tak bardzo pryncypialne, ze stajemy w obronie tych, którzy są uciskani” - powiedział prezydent.
Przekazał, że rozmowa dotyczyła także przyszłości UE. „Wszyscy wyrażamy nadzieję, że pandemia koronawirusa jak najszybciej się skończy, że zostanie wynalezione lekarstwo czy szczepionka" - powiedział.
Wśród innych tematów rozmów z papieżem wymienił też problemy ubogich i programy społeczne działające w Polsce. "Ojciec święty zwrócił uwagę na to, że prowadziliśmy w ostatnich latach bardzo skuteczną politykę dla rodziny" - relacjonował Duda.
Wyraził również nadzieję, że uda się przełamać Polsce kryzys gospodarczy, wywołany pandemią koronawirusa, aby wrócić na - jak mówił - ścieżkę szybkiego rozwoju.
Na zakończenie wizyty we Włoszech prezydent odwiedzi jeszcze Wspólnotę św. Idziego, krzewiącą ideę ekumenizmu i pomagającą ubogim.
Z Watykanu Marzena Kozłowska i Sylwia Wysocka (PAP)
mzk/ sw/ mal/