„Muzeum Motóra”, niecodzienna placówka, która mieści się w remizie OSP w Korbielowie na Żywiecczyźnie, świętowała w sobotę 5. rocznicę powstania. W placówce można zobaczyć przede wszystkim motocykle z czasów PRL, ale także ówczesny sprzęt rtv i agd.
Wszystko zaczęło się, gdy na miejscową parafię przyszedł dominikanin, o. Krzysztof Ruszel. Kupił wtedy stary motorower Komar do remontu. Zwrócił uwagę, że takich pojazdów jest więcej. „Uznałem, że z kaskiem na głowie będę się wpisywał w klimat. Potem zacząłem gromadzić kolejne motory. Przychodzili ludzie i mi je przekazywali. Remontowałem je, by przywrócić im stan jak najlepszy" - wspominał.
Inicjatywa stworzenia muzeum zrodziła się podczas jednej z wypraw o. Ruszela ze znajomymi - druhem OSP Zenonem Lindnerem oraz Tadeuszem Smagoniem. Oni także posiadali stare sprzęty. "Stwierdziliśmy, że skoro je mamy, to warto je pokazać. Dostaliśmy pokoik w remizie OSP i tak się zaczęło” – powiedział dominikanin.
Początkowo zobaczyć można było kilkanaście motocykli. Kolekcja jednak rosła. Jej częścią są m.in. popularne niegdyś motorowery Komar i Romet, czechosłowackie Javy, enerdowskie Simsony, a także motocykle MZ i polskie SHL, WSK oraz Junak.
Z biegiem czasu kolekcja zaczęła się rozrastać także o sprzęty domowego użytku z czasów PRL: rowery, stare radia i telewizory, adaptery, magnetofony szpulowe i na kasety, pralkę Frania, maszyny do pisania, mechaniczne maszyny liczące zwane kręciołkami, a nawet rzutniki z bajkami. „Prezentując je w muzeum dzieciom mówię, że to taki dawny youtube” – powiedział o. Ruszel.
W sobotę jubileusz muzeum uświetnił rajd zabytkowych pojazdów. Uczestnicy pojechali do pobliskiej Jeleśni. Po powrocie odbyła się „posiadówka” w niedawno utworzonej kawiarni społecznej Cafe Siena, gdzie na gości czekał urodzinowy tort.
W niekomercyjnej kawiarni, której inicjatorem stworzenia był o. Ruszel, oprócz biblioteki i stołu do bilarda znajduje się pianino oraz fisharmonia. Odbywać się tam będą wydarzenia o tematyce kulturalnej i społecznej, których organizatorem będzie Fundacja Dobry Widok z Krzyżowej. Wkrótce zostanie też uruchomiona darmowa siłownia dla wszystkich.
„Muzeum Motóra” jest czynne w niedziele w godzinach od 14 do 15 lub po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu z o. Ruszelem. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ mok/