Po raz pierwszy w ponad 30-letniej historii Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier twórcy i fani spotkają się online. Tradycyjnie w programie rozpoczynającej się w sobotę imprezy znalazły się spotkania z rysownikami i scenarzystami, konkursy, wystawy oraz turnieje.
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi to jedna z najstarszych i największych w tej części Europy imprez skupiających twórców i miłośników komiksów oraz gier komputerowych i planszowych. Rokrocznie przyciąga do Łodzi ok. 20 tysięcy gości, jednak w tym roku ze względów epidemiologicznych w całości odbywa się w internecie.
"Co roku jesienią Łódź staje się polską stolicą komiksu i gier komputerowych. Nasze miasto odwiedza wówczas wspaniała, oddana i wymagająca publiczność, która od ponad 30 lat tworzy niezwykłe zjawisko, jakim jest MFKiG. To właśnie dla tych wyjątkowych odbiorców podjęliśmy się zorganizowania w tym roku cyfrowej edycji naszego wydarzenia" – zaznaczył dyrektor festiwalu Adam Radoń.
W sobotę i niedzielę cykl festiwalowych wydarzeń będzie można śledzić na specjalnej platformie https://komiksfestiwal-cyberedition.com/.
Jak zapewniają organizatorzy, mimo pandemii program 31. MFKiG jest jak zwykle bardzo bogaty. Zaproszono ponad 50 gości doskonale znanych komiksowo-growej społeczności. To m.in. popularni rysownicy, tacy jak: Bill Sienkiewicz, autor kultowych ilustracji czołowych amerykańskich wydawnictw DC i Marvel dla serii takich jak "Batman", "Elektra", "Moon Knight" czy "New Mutants" i R.M. Guera, twórca kultowej serii "Skalp". Nie zabraknie również wywiadów i nagrań z polskimi twórcami: Grzegorzem Rosińskim, autorem kultowego "Thorgala", Zbigniewem "KASem" Kasprzakiem czy Jakubem Rebelką.
Gratką dla fanów gier będzie z kolei panel poświęcony głośnej premierze "Cyberpunk 2077", w którym udział wezmą reżyser gry Adam Badowski i twórca całego uniwersum Mike Pondsmith. Jedną z gwiazd festiwalu będzie też reżyser i producent filmowy Tomasz Bagiński, który ma opowiedzieć o nowej odsłonie przygód Geralta i planach na przyszłość.
Wirtualnie będzie można również zwiedzić dwie wystawy: tradycyjną ekspozycję prac z międzynarodowego konkursu na krótką formę komiksową, na który wpłynęło blisko 100 prac, a także konkursu dziecięcego, zorganizowanego we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce, na którą przyjęto ponad 350 zgłoszeń.
Nie zabraknie też punktów znanych z tradycyjnych edycji festiwalu, takich jak Strefa Targowa, czy ogłoszenie wyników konkursu na najlepszy polski komiks. Weekend festiwalowy to również finały w zawodach o Puchar Polski w grze "League of Legends". Rozgrywkę będzie można śledzić na bieżąco na platformie.
Organizatorem MFKiG jest EC1 Łódź - Miasto Kultury i Stowarzyszenie Twórców "Contur".(PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ ozk/