Muzeum Auschwitz ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji plastycznej i architektoniczno-budowlanej dla ekspozycji „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej” – informuje placówka. Otwarcie ofert nastąpi 15 grudnia.
"Przedmiotem konkursu jest opracowanie koncepcji plastycznej oraz architektoniczno-budowlanej wraz z uwzględnieniem wytycznych konserwatorskich dla wystawy (...) w bloku 15 na terenie muzeum" – podało Muzeum w dokumentacji.
Nowa wystawa polska w bloku 15 ma być istotnym rozszerzeniem przygotowywanej aktualnie wystawy głównej. W KL Auschwitz było uwięzionych ponad 140 tys. polskich więźniów. W ramach Zagłady Niemcy skierowali do obozu ok. 300 tys. polskich Żydów. Wielu Romów, których tu zamordowano, także pochodziło z przedwojennych terenów Rzeczypospolitej.
Dotychczasowa polska wystawa stała w bloku 15 na terenie byłego obozu Auschwitz I od 1985 r. "Ekspozycja +Walka i martyrologia narodu polskiego w latach 1939-1945+ jest obecnie jedną z najstarszych wystaw prezentowanych na terenie Miejsca Pamięci. Nowa, która miałaby powstać w ciągu najbliższych trzech lat, zajmie dwa piętra historycznego bloku. Zostanie sfinansowana z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego" – powiedział Łukasz Lipiński z biura prasowego Muzeum.
Nowa ekspozycja będzie prezentowała losy Polaków w niemieckim obozie, traktując o początkach wojny i okupacji niemieckiej w Polsce, obrazując skalę prześladowań, planowość dokonywanych przez niemiecką policję aresztowań oraz towarzyszące im bezładne okrucieństwo. Przedstawiać będzie historię pierwszych więźniów obozu – Polaków, pełniąc funkcje wprowadzenia do narracji edukatorów Miejsca Pamięci o genezie Auschwitz oraz stanowiąc prolog do historii Zagłady.
To już drugi konkurs na opracowanie koncepcji, który ogłosiło Muzeum. Poprzedni został unieważniony w październiku br. Wykluczono wówczas jedynego uczestnika.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych z Tarnowa przybył do Auschwitz 14 czerwca 1940 r. Polacy stanowili drugą, pod względem liczby osób deportowanych do obozu, grupę więźniów.
Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,32 mln osób. W br. w związku z pandemią liczba ta prawdopodobnie nie przekroczy 600 tys. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ mrr/