W niedzielę w Gdańsku, a w poniedziałek w Gdyni zaplanowane są obchody 42. rocznicy Grudnia '70. W obu miastach odbędą się msze św. w intencji zabitych oraz marsze pamięci. Gdynia uczci też rocznicę muralem, a Gdańsk – wystawą przygotowaną przez IPN.
Gdańskie obchody, organizowane przez miejscową Solidarność, rozpoczną się w niedzielę rano od zapalenia zniczy pod tablicą upamiętniającą Ofiary Grudnia '70, znajdującą się na budynku, gdzie niegdyś miał swoją siedzibę Komitet Wojewódzki PZPR w Gdańsku; dziś mieści się tam prokuratura okręgowa.
Następnie uczestnicy udadzą się na skwer naprzeciwko budynku LOT-u, aby oddać hołd Antoniemu Browarczykowi - pierwszej śmiertelnej ofierze stanu wojennego w Gdańsku, który 17 grudnia 1981 roku został zastrzelony w tym miejscu przez MO podczas demonstracji związanej z rocznicą Grudnia '70.
Kolejnym punktem gdańskich obchodów będzie msza św. w kościele św. Brygidy, celebrowana przez metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Po mszy jej uczestnicy przejdą pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie złożone zostaną wieńce i odczytany zostanie apel poległych.
W Gdyni obchody będą miały miejsce w poniedziałek. Tradycyjnie o godz. 6.00 rano pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970, nieopodal stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia, gdzie padły pierwsze strzały, odbędzie się apel poległych i zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Wśród uczestników tej uroczystości ma być m.in. przewodniczący Solidarności Piotr Duda.
Druga część poniedziałkowych uroczystości będzie miała miejsce po południu i rozpocznie się mszą w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, której uczestnicy przejdą później pod Pomnik Ofiar Grudnia '70 przed Urzędem Miasta, gdzie złożone zostaną kwiaty i odczytany zostanie apel poległych.
Dla upamiętnienia wydarzeń Grudnia '70 w ostatnich tygodniach na murze przy wejściu na peron SKM stacji Gdynia Stocznia powstał mural o długości 50 m, na który składają się sceny przypominające tragiczne wydarzenia sprzed 42 lat. Malowidło przygotowali wspólnie miejscowi artyści i kibice Arki Gdynia.
Z kolei w Gdańsku w przyszłym tygodniu ma zostać otwarta plenerowa wystawa przypominająca wydarzenia Grudnia ’70 w tym mieście. Ekspozycję skierowaną głównie do młodzieży szkolnej przygotowuje gdański IPN.
W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. W Gdańsku i Szczecinie protestujący podpalili gmachy Komitetów Wojewódzkich PZPR. Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni. Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby (w tym 18 w Gdyni), a ponad 1160 zostało rannych.(PAP)
aks/ hes/ jra/