Stołeczne Muzeum Sportu i Turystyki kontynuuje cykl wystaw online. Od środy w internecie będzie można zapoznać się z losami kilku znakomitych sportowców, którzy reprezentowali kluby kolejowe, a w grudniu przypomniany zostanie olimpijski szlak polskich siatkarek i siatkarzy.
"W środę na naszej stronie internetowej zaprezentujemy wystawę +Kolej na relaks. Sport i turystyka w życiu kolejarzy+" - powiedział PAP dyrektor placówki Sławomir Majcher.
Bohaterami wystawy będą znakomici przed laty sportowcy reprezentujący barwy klubów kolejowych: nieżyjący już trzykrotny medalista świata w saneczkarstwie i trzykrotny rekordzista globu w szybownictwie Jerzy Wojnar (KS Olsza Kraków), zmarły w tym roku pierwszy polski indywidualny mistrz świata w jeździe na żużlu z 1973 roku Jerzy Szczakiel (Kolejarz Opole) i specjalizująca się w biegach długodystansowych 53-letnia Krystyna Chmarzyńska-Kuta, mistrzyni Polski w maratonie z 1990 i 2006 roku, która w karierze reprezentowała barwy m.in Kolejarza Bydgoszcz.
Wstępem do wystawy był muzealny podcast "Sport kolejowy", w którym o historii tego elementu polskiego sportu opowiadał dr Robert Gawkowski, historyk kultury fizycznej i sportu z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak przypomniał, to właśnie w barwach klubu kolejowego - Polonia Warszawa - przez całą karierę startowała najbardziej utytułowana polska sportsmenka, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich Irena Szewińska.
Jak przekazał Majcher, 8 grudnia - także w formie online - muzeum zaprezentuje na wystawę noszącą jeszcze roboczy tytuł: "Olimpijski szlak polskich siatkarek i siatkarzy".
Dyrektor MSiT poinformował, że udostępnione wcześniej online "Przegląd małych form filmowych" oraz "Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz" obejrzało ponad 20 tys. osób.
51-letni Majcher wygrał ostatnio konkurs na stanowisko dyrektora muzeum i uchwałą Zarządu Województwa Mazowieckiego z 3 listopada 2020 roku powołany został na to stanowisko.
Z wykształcenia jest dziennikarzem, menedżerem i muzealnikiem. Ukończył studia na Uniwersytetach Warszawskim, Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie i stołecznym Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ponad 20 lat związany był z Telewizją Polską jako redaktor i publicysta. W latach 2011-16 był redaktorem naczelnym i dyrektorem TVP3 Warszawa. Od 2017 do 2019 szefował działowi Ekspozycji i Wystaw Czasowych stołecznej Stacji Muzeum, od grudnia 2019 roku pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Stołeczne Muzeum Sportu i Turystyki jest jedną z najstarszych placówek muzealnych o profilu sportowym na świecie. Powstało na początku lat 50. ubiegłego wieku, a od 2005 roku ma siedzibę w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II. W zbiorach ma ponad 65 tys. eksponatów. Posiada wyjątkową kolekcję medali i pochodni olimpijskich, najmniejszą książkę olimpijską w historii, a także unikalne w skali światowej pamiątki z konspiracyjnych igrzysk zorganizowanych w niemieckich obozach jenieckich, m.in. w oflagach w Woldenbergu II C i Gross-Born II D.
Posiada także wyjątkowe zbiory filatelistyczne i numizmatyczne, ponad 56 tys. fotografii, 37 tys. książek i czasopism oraz tysiące dokumentów i archiwaliów, a kolekcję uzupełniają dokumentacja filmowa i dźwiękowa.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski, biorąc pod uwagę zasługi placówki, włączył ją do skupiającego jedynie 22 muzea z całego świata elitarnego grona Olympic Museums Network.(PAP)
jej/ krys/ pp/ co/