W grudniu projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego trafi do rządowego wykazu prac legislacyjnych - poinformowało we wtorek MKiDN. Projekt jest systemową regulacją, która „cywilizuje warunki bytowe twórców, aby zbliżyć je do rozwiązań od dawna obowiązujących w krajach europejskich” – wskazano.
Ministerstwo Kultury przekazało, że "zgodnie z informacją zamieszczoną 22 października na stronie MKiDN, jeszcze w grudniu ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego zostanie wpisana do rządowego wykazu prac legislacyjnych".
"Projekt ustawy powstał z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wyniku trwającej od 2017 roku i zainicjowanej również przez MKiDN debaty środowisk artystycznych reprezentujących wszystkie profesje i formy organizacyjne (stowarzyszenia artystyczne, związki twórcze, instytucje kultury itp.)" - przypomniano.
Zaznaczono, że "wprowadzenie ustawy jest jednym z priorytetów obecnego rządu i zobowiązaniem wyrażonym w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości (str. 197-199), które jest obecnie realizowane".
"Projekt jest systemową regulacją, która cywilizuje warunki bytowe twórców, aby zbliżyć je do rozwiązań od dawna obowiązujących w krajach europejskich. Ustawa m.in. tworzy fundusz ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych dla artystów oraz określa źródła finansowania tego funduszu (głównym źródłem są środki pozabudżetowe z tzw. opłaty reprograficznej, przy gwarancji budżetu państwa)" - podkreślono.
Jak napisano, "projekt ustawy jest od dawna oczekiwany przez artystów". "Jej właściwe przygotowanie wymagało przeprowadzenia szerokiej debaty z całym środowiskiem artystycznym – temu służyły odbywające się w latach 2017 – 2019 spotkania Ogólnopolskiej Konferencji Kultury, w których w panelach konferencyjnych wystąpiło ponad 300 osób reprezentujących ponad 230 podmiotów organizacyjnych" - zwraca uwagę resort kultury.
Na stronie MKiDN przekazano, ze "robocze konsultacje oraz opracowanie Oceny Skutków Regulacji zostały już zakończone, w związku z tym ustawa jeszcze w tym roku trafi do wykazu prac rządu i zostanie skierowana do konsultacji społecznych". (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ aszw/