Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wydał zarządzenie zastępcze, w którym zmienia nazwę bydgoskiego skweru POW na skwer płk. Łukasza Cieplińskiego. To wykonanie obowiązku wynikającego z tzw. ustawy dekomunizacyjnej – poinformowała w poniedziałek służba prasowa urzędu wojewódzkiego.
Przed wydaniem zarządzenia wojewoda zwrócił się o opinię do Instytutu Pamięci Narodowej. W październiku 2020 r. IPN odpowiedział, że nazwa bydgoskiego skweru POW jest niezgodna z tzw. ustawą dekomunizacyjną i spełnia wszelkie przesłanki podlegające koniecznej zmianie nazwy.
Jak wynika z opinii IPN, Pomorski Okręg Wojskowy jako jednostka administracyjna w strukturach sił zbrojnych komunistycznego państwa utworzony został w 1945 r. W latach 1949-1953 funkcjonował pod nazwą II Okręg Wojskowy, po czym ponownie został przemianowany na Pomorski Okręg Wojskowy (POW). Głównym zadaniem okręgów wojskowych było przede wszystkim administrowanie jednostkami wojskowymi w okresie pokoju, prowadzenie poboru do wojska i mobilizacji, zarządzanie siłami osobowymi oraz uzbrojeniem. W okresie PRL dowództwo okręgu było również odpowiedzialne za szkolenie polityczne w podległych jednostkach oraz formowanie ideologiczne żołnierzy w duchu wierności partii komunistycznej.
W latach 1945-1954 dowódcami POW kolejno było pięciu generałów sowieckich.
Zmiana nazwy na skwer płk. Łukasza Cieplińskiego została wskazana na wniosek Stowarzyszenia Osób Internowanych CHEŁMINIACY 1982.
Łukasz Ciepliński (kryptonimy konspiracyjne: Pług, Ostrowski, Ludwik, Apk, Grzmot, Bogdan) urodził się 26 listopada 1913 r. w Kwilczu w Wielkopolsce w rodzinie o tradycjach patriotycznych. W latach 1936-1939 służył w 62 Pułku Piechoty w Bydgoszczy. W czasie wojny obronnej we wrześniu 1939 r. początkowo jego macierzysty pułk starł się z Niemcami na przedpolach Bydgoszczy, a podczas odwrotu zwalczał w mieście niemieckich dywersantów. Później Ciepliński walczył w bitwie nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej, przedzierając się do Warszawy.
Zmiana nazwy na skwer płk. Łukasza Cieplińskiego została wskazana na wniosek Stowarzyszenia Osób Internowanych CHEŁMINIACY 1982.
Wykazał się wyjątkowym bohaterstwem pod Witkowicami, gdzie z działka przeciwpancernego zniszczył w pojedynkę sześć niemieckich czołgów i dwa pojazdy dowódcze. Za ten czyn otrzymał Order Virtuti Militari. W 2007 r. Ciepliński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. W 2011 r. na pamiątkę tragicznej śmierci Cieplińskiego i jego towarzyszy 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W 2013 r. został pośmiertnie mianowany na stopień pułkownika. (PAP)
Autor: Jerzy Rausz
rau/ joz/