Od 1 lutego ponowne można zwiedzać tereny byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Zasady zostały przystosowane do obowiązujących wymogów sanitarnych. Przygotowana została m.in. trasa minimalizująca liczbę miejsc grupowania osób – podaje Muzeum Auschwitz.
„Dla odwiedzających przygotowana została specjalna trasa. Minimalizuje liczbę miejsc, w której stykają się ze sobą odwiedzający Muzeum. Wewnątrz budynków należy poruszać się wyłącznie wytyczoną jednokierunkową trasą. Większa przestrzeń powstała dzięki usunięciu z wystawy wszystkich poziomych gablot, co umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu podczas zwiedzania” – zakomunikowało Muzeum.
W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I ustawione są tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym poznać można historię oraz zobaczyć wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, przykładowo podziemia bloku 11.
„Zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym oraz pracownikom Miejsca Pamięci to jedno z najważniejszych zadań Muzeum w czasie trwającej pandemii” – podkreśliło Muzeum.
Placówka podała, że wstęp na teren obu części byłego niemieckiego obozu: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, odbywał się będzie wyłącznie na podstawie kart wstępu. Rezerwacji na zwiedzanie z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejście indywidualne, można dokonywać w serwisie online visit.auschwitz.org. Tam także znajduje się m.in. komunikat zawierający informacje związane z sytuacją epidemiczną, które dotyczą odwiedzających.
Miejsce Pamięci zwiedzać można od godz. 8. W lutym do godz. 14. zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem.
Muzeum podało, że zwiedzanie z edukatorem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych, będzie się odbywało w grupach maksymalnie po 15 osób.
Zmniejszona została liczba osób łącznie przebywających na terenie Miejsca Pamięci. „Odwiedzający będą musieli zachować bezpieczny dystans interpersonalny - zarówno przed wejściem do Muzeum, jak i podczas zwiedzania. Na terenie obowiązują te same przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa, jak w całej Polsce. W kilku miejscach zostały umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk, a przed wejściem stanęła specjalna bramka dezynfekcyjna” –zakomunikowało Muzeum.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa przewodnicy Muzeum noszą podczas oprowadzania przyłbice ochronne, a odbiorniki oraz słuchawki, wykorzystywane podczas zwiedzania, spełniają wymogi sanitarne. Odwiedzający mogą też korzystać także ze swoich słuchawek, które muszą pasować do portu minijack.
Z powodu pandemii Muzeum Auschwitz było niedostępna dla zwiedzających od 12 marca ub.r. do końca czerwca, a następnie od 7 listopada do teraz. W 2020 r. były niemiecki obóz zwiedziło 502 tys. osób. Rok wcześniej było to 2,32 mln osób.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ amac/