Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu - które będzie czynne od czwartku po przerwie spowodowanej pandemią - planuje na ten rok m.in. wystawy poświęcone historii damskich torebek i pochodzącemu z Radomia taternikowi i lekarzowi Tytusowi Chałubińskiemu.
Jak poinformował w środę na konferencji prasowej dyrektor muzeum Leszek Ruszczyk, obecnie prezentowana jest nowa wystawa poświęcona baśniom i legendom Ziemi Radomskiej. Ekspozycja była gotowa już na początku grudnia ub. roku, ale ze względu na obostrzenia związane z epidemią, można ją było oglądać wyłącznie online.
Na wystawie ukazano najważniejsze podania dotyczące powstania Radomia, m.in. tego skąd wzięła się nazwa Piotrówki - najstarszego miejsca w Radomiu, jak również późniejsze legendy, związane z Esterką i słynną mieszczką radomską, która przeciwstawiała się żołnierzowi szwedzkiemu.
Legendy prezentowane są poprzez zaaranżowane sceny z wykorzystaniem lalek i pacynek. Eksponaty pochodzą z różnych instytucji kultury w Polsce, m.in. z Muzeum Bajek w Kielcach, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Teatru Groteska z Krakowa i Teatru Lalek Arlekin z Łodzi.
Na 19 lutego zaplanowano otwarcie wystawy "Historie w torebkach zaklęte”, na której zobaczyć będzie można ok. 300 torebek pochodzących z czasów od XIX do II poł. XX wieku.
"Pokażemy m.in. m.in. torebki kolczugowe, koralikowe, pompadurki, a w drugiej części wystawy torebki etnograficzne z różnych stron świata: Azji, Afryki, Australii i Ameryki Południowej" - zapowiedział dyrektor muzeum.
Eksponaty wypożyczone zostały z m.in.: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Miasta Zgierza, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, muzeów etnograficznych w Warszawie i Krakowie, a także od kolekcjonerów prywatnych.
Poza torebkami na wystawie pojawią się stroje damskie z różnych epok (XIX-XX w.) oraz obrazy ukazujące wizerunki kobiece.
Na kwiecień Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaplanowało otwarcie dwóch ekspozycji. Pierwsza poświęcona będzie Tytusowi Chałubińskiemu – pochodzącemu z Radomia lekarzowi, taternikowi, badaczowi przyrody tatrzańskiej. Bohaterem drugiej wystawy, przygotowywanej wspólnie z Lasami Państwowymi będzie Leopold Pac-Pomarnacki - wieloletni pracownik Lasów Państwowych, ornitolog, Sybirak, pisarz, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych, uczestnik walk o Monte Cassino.
Radomskie muzeum posiada bogate zbiory dotyczące Pac-Pomarnackiego, w tym dokumenty osobiste, także z czasów tułaczki wojennej, pamiątki i dokumenty rodzinne, dokumenty służbowe, bogatą korespondencję prywatną i dotyczącą wydawnictw, niezwykle cenne rękopisy, w tym zeszyty, notatki, i unikatowe atlasy ptaków i jaj. W zasobach "Malczewskiego" są też maszynopisy, czasopisma, książki i inne wydawnictwa oraz również zbiór fotografii przyrodniczych i rodzinnych wykonanych przez L. Pac-Pomarnackiego.
W sierpniu radomskie muzeum zaprosi zwiedzających na wystawę "Skarby wieków średnich" przygotowaną przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Pokazane zostaną najcenniejsze ozdoby wczesnośredniowieczne znajdujące się w zbiorach tej instytucji. Będą to zarówno proste wyroby jubilerskie wykonane z brązu, jak również wyszukane przedmioty ze srebra i złota noszone jako symbol władzy i statusu społecznego.
Jesienią odbędzie się wernisaż wystawy "Radomian portret własny". "Chcemy pokazać wielkość i wyjątkowość Radomia poprzez portrety osób związanych z naszym miastem: władców przedstawicieli nauki, kultury i sztuki, przemysłowców, pisarzy, reżyserów, polityków, bohaterów walczących o wolną Polskę" - zapowiedział Ruszczyk. Dodał, że atrakcją wystawy ma być specjalnie zbudowany fotoplastykon, w którym prezentowane będą fotografie portretowe radomskich mieszczan z II połowy XIX stulecia.
Na wystawach stałych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu prezentuje m.in. bogatą ekspozycję poświęconą twórczości Jacka Malczewskiego, galerię malarstwa polskiego XIX i XX wieku, ekspozycje przyrodnicze i kolekcję rodziny Pinno. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ pat/