Wystawy stałe przedstawiające śląską, polską i europejską sztukę na przestrzeni wieków, bogata kolekcja polskie sztuki współczesnej oraz szereg wystaw czasowych, w tym trzy po raz pierwszy pokazywane publiczności – to oferta wystawiennicza Muzeum Narodowego we Wrocławiu i jego oddziałów, które w piątek ponownie zostały otwarte po złagodzeniu obostrzeń epidemicznych.
Według rozporządzenia rządu z 29 stycznia, muzea oraz galerie zostały otwarte dla zwiedzających od 1 lutego. Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz jego oddziały otwarto w piątek.
W gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu udostępniono wystawy stałe, które prezentują zbiory sztuki śląskiej, polskiej i europejskiej na przestrzeni wieków. Zwiedzający mogą obejrzeć też wystawy czasowe; w tym m.in. „Skarb Średzki. Czasy zarazy” czy „CranACH! +Madonna pod jodłami+”.
Po raz pierwszy na żywo prezentowana tu jest również wystawa czasowa "Płaszczyzna porozumienia. Stoły w XVIII i XIX w." To obszerna kolekcja stołów i stolików służących do posiłków, robótek ręcznych, gry w karty czy szachy. Prezentowane zabytki są przykładami m.in. barokowego, rokokowego, secesyjnego czy neogotyckiego stylu architektury meblarskiej.
Z kolei w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej (oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu) obok wystawy stałej przedstawiającej kolekcję sztuki polskiej II poł. XX i XXI wieku, można zobaczyć dwie wystawy czasowe. To "Młyn piaskowy" Günthera Ueckera oraz, po raz pierwszy na żywo pokazywana publiczności, wystawa "Nabytki 2019/2020". To prezentacja dzieł sztuki, które trafiły do zbiorów Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej w ciągu ostatnich dwóch lat. Znalazły się tu prace takich twórców jak m.in. Eberhard Franke, Nicolas Grospierre, Aneta Grzeszykowska, Magdalena Hueckel, Marzena Krzemińska-Baluch, Kamil Kuskowski, Jerzy Maraj, Janina Myronowa, Dorota Nieznalska, Krystyna Schwarzer-Litwornia.
Swoje wnętrza udostępniło w piątek również Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, będące również oddziałem Muzeum Narodowego. Tu prezentowana jest wystawa stała "Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość" oraz ekspozycje czasowe "Makatka wywrotowa" i "Jorcajt – czas chasydów". Ta ostania po raz pierwszy został udostępniona zwiedzającym na żywo. To wystawa fotografii poświęcona uroczystościom jorcajtu cadyków, odbywającym się co roku w Lelowie, Leżajsku i Radomsku.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ dki/