Wystawę „Orbis animalium – Świat zwierząt” udostępniła zwiedzającym Książnica Cieszyńska. Zobaczyć na niej można stare woluminy, wśród których jest m.in. XVI-wieczny egzemplarz „Biblii Leopolity” – podaje dyrektor Książnicy Krzysztof Szelong.
"Wydarzenie zbiegło się w czasie z liberalizacją obowiązujących dotąd ograniczeń sanitarnych i jakkolwiek nie możemy zorganizować wernisażu wystawy, to możemy jednak zaprosić wszystkich do jej zwiedzania w godzinach pracy czytelni ogólnej" – podkreślił Krzysztof Szelong.
Autorami wystawy, dostępnej do 5 czerwca, są dr Aleksandra Golik-Prus oraz Krzysztof Kleczek. Jak wskazali, wśród prezentowanych woluminów szczególnie cenny jest XVI-wieczny egzemplarz "Biblii Leopolity". "Stworzenie świata zostało kompleksowo zobrazowane na pięknych drzeworytowych ilustracjach. Ten przechowywany w naszych zbiorach cenny starodruk otwiera wystawę" – podali.
Jak wskazali autorzy, na potrzeby ekspozycji wyselekcjonowano ze zbioru Książnicy około stu, w znacznej części bogato ilustrowanych dzieł, przedstawiających w rozmaitych aspektach tytułowy "świat zwierząt".
"Wśród prezentowanych tomów znajdują się zarówno zdobione efektownymi drzeworytami XVI-w. publikacje systematyzujące ówczesną wiedzę na temat zwierząt, jak i liczne XIX-w. specjalistyczne wydawnictwa, których treść odzwierciedla stopień rozwoju nauki w najogólniejszym tego słowa znaczeniu. Tytułowy +Orbis animalium+ przedstawiony został na wystawie w trzech dopełniających się kontekstach: ideowo-symbolicznym, praktycznym i naukowym" – wskazali autorzy wystawy.
Obok "Biblii Leopolity" zobaczyć można m.in. najstarsze z eksponowanych dzieł - "Historia de animalibus" autorstwa Arystotelesa, filozofa i jednocześnie autora jednego z najstarszych dzieł z dziedziny zoologii. Jest także "Historiae animalium" Conrada Gesnera, renesansowego encyklopedysty, filologa i przyrodnika, którego dzieło przez ponad dwieście lat stanowiło podstawowe źródło wiedzy na temat świata zwierząt.
"Nie sposób nie wspomnieć o dziele tak uniwersalnym jak +Cosmographia+ Sebastiana Mienstera, w którym świat zwierząt opisany został z perspektywy XVI w. Pozycją interesującą z punktu widzenia ludzkiego wykorzystania pracy zwierząt jest +De re metallica libri XII+ Georgiusa Agricoli. Zawarte w niej drzeworytowe ilustracje przedstawiają m.in. zwierzęta przy pracy w dawnym górnictwie czy też obrazują pomocniczą rolę psa. Wśród dzieł XVII-w. na szczególną uwagę zasługuje m.in. +Hippika o koniach+ Krzysztofa Dorohostajskiego, jeden z pierwszych bogato ilustrowanych polskich podręczników jazdy konnej" – podali autorzy wystawy.
Dyrektor Książnicy Krzysztof Szelong podkreślił, że wszystkie prezentowane na wystawie druki pochodzą z jej zbiorów.
Zbiory Książnicy Cieszyńskiej liczą ok. 200 tys. woluminów dzieł drukowanych, w tym 17,5 tys. starych druków. Najcenniejszą częścią jest księgozbiór ks. Leopolda Szersznika.(PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ ozk/