W czwartek 11 lutego swoją działalność wznowi Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (CMWŁ). Na zwiedzających czekają trzy nowe wystawy czasowe oraz stała ekspozycja „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” w zmodernizowanym Łódzkim Parku Kultury Miejskiej.
"W ubiegłym roku w CMWŁ powstały aż cztery wystawy. Niestety z uwagi na sytuację, jedna z nich była dostępna dla naszych gości przez miesiąc, kolejna, jubileuszowa wystawa niespełna dwa dni. Z niecierpliwością czekamy więc na pierwszych zwiedzających, by wreszcie móc zaprezentować to wszystko, nad czym intensywnie pracowaliśmy w 2020 roku" – powiedziała dyrektor placówki Aneta Dalbiak.
Od 11 lutego muzeum będzie czynne dla zwiedzających od czwartku do piątku w godzinach 15-19, a w weekendy od godziny 12 do 18.
W murach Białej Fabryki goście będą mogli obejrzeć ekspozycję "Ziemia (P)oddana", którą przygotowali młodzi kuratorzy w wieku 8-14 lat, zatroskani o losy naszej planety. Składa się ona z dzieł sztuki z poprzednich edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny, w zestawieniu z instalacjami i komentarzami stworzonymi przez dzieci. To opowieść o relacji człowieka z naturą i pytanie o naszą odpowiedzialność za przyszłość świata.
Kolejna wystawa to "Działy Otwarte. Działy Zamknięte". Przygotowano ją z okazji obchodzonego w zeszłym roku 60-lecia działalności CMWŁ, dla której punktem wyjścia stały się refleksje nad historią instytucji, specyfiką kolekcji i zmieniającą się rolą muzeów, przedstawione ze współczesnej perspektywy.
Jak dodali przedstawiciele muzeum, na odkrycie czeka także pięć zabytkowych domów znajdujących się w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej (dawniej Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej) i tajemnice ich mieszkańców.
"Wraz z ponownym otwarciem muzeum rusza bowiem nowa, długo wyczekiwana wystawa stała +Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie historie+ opowiadająca historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Losy bohaterów ukazane są na przestrzeni XIX i XX w. na tle zdarzeń historycznych i społecznych. Inspiracją dla tych mikrohistorii były rodzinne wspomnienia, pamiętniki i wywiady, będące zapisem historii mówionych najstarszych mieszkańców Łodzi. Zwiedzającym udostępniony będzie także zabytkowy kościół pw. św. Andrzeja Boboli" – wyjaśnili.
W przestrzeniach kotłowni, oprócz stałej wystawy znajdującej się w ofercie CMWŁ, udostępniona została również wystawa czasowa "Znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych PRL" zrealizowana w muzeum przez Stowarzyszenie Topografie i Miastograf. Prezentuje ona logotypy i znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych, ukazujące swoisty obraz historii miasta, fabryk i ich pracowników.
Zgodnie z reżimem sanitarnym podczas zwiedzania wymagane jest zakrywania ust i nosa, dezynfekcje rąk i zachowanie bezpiecznego dystansu. Obowiązują również ściśle określone limity osób przebywających w przestrzeni muzeum. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ drag/