Spotkania z pisarzami, warsztaty pisania recenzji i kurs pisania piosenek, koncerty, debaty i filmy - złożą się na rozpoczynający się w środę 5. Festiwal Literacki „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”. W tym roku ze względu na pandemię odbywa się w formie online.
Festiwal organizuje największa w północno-wschodniej Polsce biblioteka Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Jak mówią organizatorzy, wspólnym mianownikiem festiwalu jest Podlaskie; skupia autorów, którzy związani są z tym regionem - tu tworzą, stąd pochodzą czy o nim piszą. To też dobra okazja, by podsumować to, co wydarzyło się w literaturze w regionie w minionym roku.
"To wyjątkowa edycja Festiwalu Literackiego +Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie+, ponieważ ze względu na pandemię koronawirusa, zostanie w całości przeprowadzona w formule online" – powiedziała dyrektorka Książnicy Podlaskiej Jolanta Gadek. Jak zapewnia, każdy w programie festiwalu powinien znaleźć coś dla siebie.
"Autorzy i książki" potrwa do czerwca. W programie znalazło się ponad 30 wydarzeń: spotkań autorskich, warsztatów, koncertów, debat i pokazów filmowych. Wszystkie będą dostępne w mediach społecznościowych instytucji.
Festiwal rozpocznie się spotkaniem autorskim w środę po południu z Katarzyną Drogą, która - jak podaje Książnica - jest autorką powieści biograficznych i sag rodzinnych związanych z Białostocczyzną.
Wśród innych spotkań autorskich zaplanowano m.in. spotkanie z poetą Janem Szczęsnym, podróżnikiem i fotografem przyrody Piotrem Malczewskim, twórcą komiksów Łukaszem Kowalczukiem czy dziennikarzem Pawłem Średzińskim.
Organizatorzy przygotowali też specjalne spotkania autorskie dla najmłodszych czytelników, którzy będą mogli posłuchać o tworzeniu książek o żubrze Pompiku, którego stworzył Tomasz Samojlik. Zaplanowano też spotkanie z autorką bajek Celiną Zubrycką, dramatopisarką Martą Guśniowską czy twórczynią komiksów Edytą Bystroń.
W programie znalazły się też liczne warsztaty. Każdy może wziąć udział w warsztatach pisania recenzji literackich i filmowych. Zainteresowani pisaniem piosenek, mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanego kursu. Zaplanowano też warsztaty komiksowe z Joanną Grzelczyk.
Będzie można też posłuchać koncertów muzyków związanych z regionem. W sobotę, 13 lutego, na żywo zagra białostocki raper "Cira", z którym zaplanowano też spotkanie jako z autorem debiutanckiego tomiku poezji "Noceany i Popapranki". W programie jest też koncert grupy artystycznej Spider Demon Massacre.
Nowością w tym roku będzie debata poświęcona temu, jak dziennikarstwo splata się z literaturą. Wezmą z niej udział Miłka Malzahn, Piotr Brysacz i Marcin Tomkiel.
W trakcie festiwalu zaprezentowany zostanie także filmowy cykl "Poeci w sieci", który prezentuje sylwetki podlaskich poetów. Filmy przygotowało Stowarzyszenie Szukamy Polski.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/