Prezes Fundacji Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza, prezes IPN dr Łukasz Kamiński i dyrektor Archiwum PAN w Warszawie dr Hanna Krajewska weszli w skład 15-osobowej Rady Archiwalnej. W poniedziałek minister kultury Bogdan Zdrojewski wręczył powołania członkom Rady. Członkowie Rady Archiwalnej zostali powołani na lata 2013-2015. Szef resortu kultury powiedział, że w związku z nową perspektywą finansowania ze środków unijnych na lata 2014-2020, sytuacja archiwów państwowych zapowiada się dobrze.
Zdrojewski poinformował, że jest szansa na to, aby - dzięki środkom z UE - polskie archiwa zostały lepiej wyposażone. "To, co dla polskich archiwów będzie najistotniejsze w najbliższym czasie, to właśnie przemiany technologiczne, do których się przygotowujemy" - podkreślił.
"Pojawią się środki na przyspieszenie procesów digitalizacji, związane z udostępnianiem różnego rodzaju dokumentów archiwów państwowych" - tłumaczył Zdrojewski.
"Czas kadencji, która dziś się dla państwa rozpoczyna, będzie zatem okresem sporych inwestycji. Z tego powodu będę proponować określony tryb pracy na rok 2013, abyśmy w 2014 r. byli już dobrze przygotowani" - zapowiedział minister.
Rada Archiwalna jest organem doradczym i opiniodawczym przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych. Jej pracami kieruje przewodniczący. Wnioski o powołanie w skład Rady formułowane są przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych działającego w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Archiwistów Polskich. Członkowie Rady powoływani są przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego na trzyletnią kadencję.
Minister Bogdan Zdrojewski poinformował, że jest szansa na to, aby - dzięki środkom z UE - polskie archiwa zostały lepiej wyposażone. "To, co dla polskich archiwów będzie najistotniejsze w najbliższym czasie, to właśnie przemiany technologiczne, do których się przygotowujemy" - podkreślił.
W skład Rady obecnej kadencji weszli: dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie dr Piotr Dymmel, prezes Fundacji Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza, dr Lucyna Harz z Uniwersytetu Wrocławskiego, prezes Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Kazimierz Jaroszek, prezes IPN dr Łukasz Kamiński, dyrektor Archiwum PAN w Warszawie dr Hanna Krajewska, prof. Alicja Kulecka z UW, dyrektor Archiwum Prezydenta RP dr Janusz Kuligowski, dyrektor Biblioteki Sejmowej dr Wojciech Kulisiewicz, dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, prof. Krzysztof Mikulski z UMK w Toruniu, prof. Krzysztof Skupieński z UMCS w Lublinie, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. Jan Szymczak, dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego dr Czesław Żak, dyrektor Ośrodka Archiwów, Bibliotek i Muzeów Kościelnych ks. prof. Waldemar Żurek.
Po uroczystości wręczenia nominacji, w siedzibie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, odbyło się pierwsze posiedzenie Rady, na którym wybrano prezydium.
Przewodniczącym Rady został prof. dr hab. Krzysztof Mikulski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zastępcami przewodniczącego zostały: prof. dr hab. Alicja Kulecka z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Lucyna Harc z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Podczas inauguracyjnego posiedzenia Rady Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych prof. Władysław Stępniak przedstawiał najważniejsze zagadnienia związane z działalnością podległych mu archiwów państwowych. Zwrócił uwagę między innymi na konieczność rozwoju infrastruktury archiwów oraz budowy dużych centrów przechowywania archiwaliów. Przypomniał, że w drugiej połowie 2013 r. w Radomiu, Zielnej Górze oraz Gorzowie Wielkopolskim zostaną oddane do użytku pierwsze od lat wybudowane od podstaw obiekty archiwalne spełniające nowoczesne normy przechowywania i udostępniania dokumentacji.
Wskazał na potrzebę przyjęcia nowej ustawy archiwalnej, która umożliwi m.in. lepszą współpracę archiwów państwowych z archiwami społecznymi. Zwrócił uwagę na zmiany, jakie zachodzą w archiwach w zakresie polepszania dostępu do zbiorów poprzez publikowanie dokumentów online oraz możliwości ich samodzielnego kopiowania przez użytkowników.
Uznano za pilne zmianę modelu kształcenia archiwistów, którzy powinni nadążać za przemianami zachodzącymi w obszarze zarządzania i gromadzenia archiwaliów w postaci elektronicznej. Za ważne uznano nadanie archiwistyce statusu samodzielnej dyscypliny naukowej, co pozwoliłby jej rozwinąć się jako dziedzinie nie tylko związanej z historią, ale także zarządzaniem dokumentem elektronicznym, który jak każde źródło historyczne potrzebuje standardów gromadzenia oraz wartościowania pod względem przydatności dla kolejnych pokoleń badaczy i użytkowników.(PAP)
agz/ aszw/ abe/