Na Ukrainie otwarto elektroniczne archiwum dokumentów ruchu narodowo-wyzwoleńczego, które zawiera m.in. niedostępną dotychczas szerokiej publiczności dokumentację działalności Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).
Duża część umieszczonych w internecie zasobów dotyczy działań tych dwóch organizacji na pograniczu polsko-ukraińskim oraz konfliktu między Polakami a Ukraińcami w latach II wojny światowej i w okresie późniejszym – przekazał w środę PAP szef archiwum Wołodymyr Wiatrowycz.
„Udostępniliśmy m.in. pełną kolekcję dokumentów na ten temat z prywatnego archiwum Mykoły Łebedia, jednego z przywódców ukraińskiego ruchu wyzwoleńczego. Są tam bardzo ciekawe dokumenty, dotyczące konfliktu ukraińsko-polskiego na Chełmszczyźnie i w Galicji w latach 1945-1947” – powiedział.
Wiatrowycz poinformował, że archiwum zawiera również dokumenty ukazujące podejmowane w latach 1945-46 próby współpracy między polskim i ukraińskim podziemiem w walce przeciwko komunistom.
„Myślę, że te materiały są niezwykle ciekawe szczególnie teraz, gdy na Ukrainie i w Polsce zaostrzają się dyskusje wokół tej problematyki. Sądzę, że pozwoli to dodać tym dyskusjom większej fachowości historycznej i – niewykluczone – pozbawi je pewnego zabarwienia politycznego” – podkreślił szef archiwum.
Oryginały dokumentów, które udostępniono w archiwum, przechowywane są w Centrum Badań Ruchu Niepodległościowego (UCBRN) we Lwowie.
„Dotychczas dostęp do tych zbiorów mieli badacze historii. Teraz, dzięki internetowi, może z nich korzystać każdy, kto interesuje się tą tematyką” – powiedział Wiatrowycz w rozmowie z PAP.
Archiwum elektroniczne dokumentów ukraińskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego można znaleźć pod adresem avr.org.ua.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ kar/ mow/