Tegoroczne uroczystości święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze będą szczególną modlitwą maryjną o ustanie pandemii COVID-19. Zaplanowanym na 2 i 3 maja obchodom będzie przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki.
W przeddzień obchodzonego 3 maja święta NMP Królowej Polski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadzi wieczorną modlitwę Apelu Jasnogórskiego.
"Ksiądz arcybiskup zapali lampę modlitewną - specjalną świecę, jako symbol włączenia się Jasnej Góry, a przez to całej Polski, w światowy maraton modlitewny o ustanie pandemii" - poinformowało biuro prasowe sanktuarium w zapowiedziach wydarzeń na Jasnej Górze.
Główne uroczystości odbędą się w poniedziałek 3 maja, kiedy abp Gądecki będzie przewodniczył sumie odpustowej na jasnogórskich błoniach. Na późne popołudnie tego dnia zaplanowano modlitwę różańcową w łączności z Watykanem oraz mszę św. w intencji papieża Franciszka w Kaplicy Matki Bożej.
Wszystkie uroczystości na Jasnej Górze odbywają się obecnie w reżimie sanitarnym, przy ograniczonej liczbie wiernych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w Kaplicy Matki Bożej może jednocześnie przebywać 20 osób, w bazylice jasnogórskiej 50 osób, zaś w Kaplicy Sakramentu Pokuty, gdzie odbywa się spowiedź, 10 osób. Na jasnogórskich błoniach wymagane jest natomiast zachowanie dystansu między wiernymi.
Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski to jedno z najważniejszych polskich świąt maryjnych, którego obchody przed pandemią co roku gromadziły na Jasnej Górze tysiące wiernych. Podczas uroczystości ponawiany był m.in. Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie.
Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało ustanowione na prośbę polskich biskupów po I wojnie światowej. W 1920 r. zgodził się na to papież Benedykt XV, a trzy lata później Pius XI zatwierdził święto. Jest obchodzone 3 maja na pamiątkę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, która realizowała część lwowskich ślubów Jana Kazimierza. W 1656 r. król ten zawierzył Polskę Maryi i ogłosił ją Królową Polski.
Uroczystość Królowej Polski nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii: obrony klasztoru przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza rok później i uchwalenia Konstytucji 3 maja. Doroczne święto "jest okazją do dziękczynienia za szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi".(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ ozk/