Katowicki IPN ustalił miejsca pochówku kilkudziesięciu żołnierzy podziemia niepodległościowego - bitych, skazywanych na karę śmierci i mordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa, a następnie anonimowo grzebanych.
Jak podała rzeczniczka katowickiego IPN Monika Kobylańska, miejsca pochówku ustalono dzięki kwerendzie przeprowadzonej przez historyków katowickiego oddziału Instytutu w archiwach, księgach cmentarnych i parafialnych. Działania prowadzone są w ramach projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956". Specjalny zespół IPN prowadzi ekshumacje ofiar UB m.in. na Opolszczyźnie.
"Wśród ofiar, których miejsca pochówku udało się ustalić są żołnierze: Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Dziś w tych miejscach znajdują się śmietniki, bądź pochowane są zupełnie inne osoby, chodziło o zupełne wymazanie Żołnierzy Wyklętych z pamięci" - wskazała Kobylańska.
"Wśród ofiar, których miejsca pochówku udało się ustalić są żołnierze: Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Dziś w tych miejscach znajdują się śmietniki, bądź pochowane są zupełnie inne osoby, chodziło o zupełne wymazanie Żołnierzy Wyklętych z pamięci" - wskazała Monika Kobylańska.
W kościele rzymskokatolickim pw. św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach dokonano przeglądu księgi zmarłych 1938-1947 oraz rejestru zmarłych 1947-1968. Przy kilku nazwiskach zmarłych w więzieniu w rubryce „przyczyna śmierci” wpisano ołówkiem małymi literami: rozstrzelany w więzieniu. Wpisów odnoszących się do zmarłych w więzieniu jest 14 i dotyczą tylko 1946 r.
W parafii kościoła ewangelicko-augsburskiego w Katowicach przy ul. Warszawskiej dokonano przeglądu metryki zmarłych z lat 1945-1974 oraz alfabetycznego spisu pogrzebów na cmentarzu przy ulicy Francuskiej, od 1945 r. do dzisiaj. W metryce zmarłych brak podawanych najczęściej przyczyn śmierci.
Odnaleziono dwie osoby, które zostały w 1946 r. skazane przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach, i wpisane zostały wspólnie w jedną rubrykę. Osoby te jako jedyne zostały pochowane na już zamkniętym starym cmentarzu ewangelickim. Jak podał biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangielicko-Augsburskiego Tadeusz Szurman, obecnie w tym miejscu znajduje się park i część zabudowań Biblioteki Śląskiej.
W piątek w Cieszynie w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odsłonięta została tablica upamiętniająca tych, którzy zostali skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na sesjach wyjazdowych w Cieszynie. Wśród osób, które figurują na tablicy znajdują się m.in. członkowie Konspiracyjnego Wojska Polskiego z oddziału „Wędrowca” oraz Narodowej Organizacji Wojskowej.(PAP)
kon/ ls/