Wspólna przeszłość jest inspiracją do kontynuowania dwustronnej współpracy i odkrywania jej nowych kierunków – powiedziała wiceminister kultury Magdalena Gawin podczas środowego otwarcia wystawy „Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów”.
Ekspozycja jest prezentowana w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie.
Jak zaznaczyła cytowana na stronie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wiceminister Gawin, po odzyskaniu niepodległości oraz zaledwie 20 latach wolności Polska i Estonia „dostały się ponownie w niewolę – tym razem dwóch totalitaryzmów”. Podkreśliła jednak, że odzyskana sto lat temu wolność miała ogromne znaczenie.
„Inaugurowana dziś wystawa udowadnia, że ta wolność nie została zmarnowana i że na wypracowanych wówczas fundamentach, po ponad pięćdziesięciu latach ucisku mogliśmy zacząć odbudowę naszych suwerenności” – powiedziała Gawin.
Cytując słowa Jana Pawła II przypomniała także, że „wolność nie jest darem, ale zadaniem”. Dlatego, jak podkreśliła, konieczna jest wspólna praca nad tym, by „wzajemnie się umacniać i czerpać od siebie to, co najlepsze”.
„Patrząc dziś na Estonię – kraj unikalnego krajobrazu i otwartych, kreatywnych, dążących do innowacji ludzi – mam nadzieję, że twórcze relacje między Estonią a Polską będą się wzmacniać i generować synergię, która znacząco wypłynie na przyszłość regionu i Europy” – dodała wiceminister.
W otwarciu wystawy wzięli udział także prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, ambasador Estonii w Polsce Martin Roger i ambasador Polski w Estonii Grzegorz Kozłowski.
Ekspozycja „Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów” została przygotowana w 2018 r. jako element obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i Estonię. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce w lutym 2018 r. w Muzeum Historii Estonii w Tallinie i zainaugurowało dwustronne obchody stulecia niepodległości Estonii.
W 2020 r. – jak przypomina resort - z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Estonią a Polską, wystawa została rozszerzona o plansze przedstawiające cenne dokumenty i zdjęcia z lat 1918–1939, które pokazują, że „w okresie międzywojennym oba kraje łączyły, tak jak obecnie, bliskie stosunki dyplomatyczne, wojskowe oraz kulturowe, a także więzi międzyludzkie”.
Wystawa w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie, którą będzie można oglądać do 31 maja, to pierwsza prezentacja ekspozycji w Polsce. Składa się z 12 plansz poświęconych takim zagadnieniom jak: wizyty i przyjęcia państwowe, odznaczenia państwowe i wojskowe nadane Polakom i Estończykom, przykłady współpracy w zakresie dyplomacji, obrony narodowej, a także wzajemnych kontaktów gospodarczych.
Wystawa została przygotowana przez Estońskie Archiwum Narodowe na zlecenie Ambasady RP w Tallinie. Autorem ekspozycji jest Tiit Noormets, za projekt graficzny odpowiada Einike Leppik. (PAP)
akn/ pat/