W stolicy Czech w dzielnicy Praga 5 odsłonięto we wtorek mural upamiętniający 30. rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej. Kolorowy fresk jest dokładnie taki sam jak odsłonięte wcześniej prace w Budapeszcie, Bratysławie i Warszawie.
Autorką muralu jest młoda artystka z Łodzi Magda Miszczak, która wygrała konkurs na zaprezentowanie idei współpracy międzynarodowej. W efekcie powstała wielkoformatowa praca przedstawiająca grupę osób pracującą wspólnie przy malowaniu muralu.
Uczestniczący w odsłonięciu fresku dyrektor polskiego Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski podkreślił, że stworzenie i zaprezentowanie wielowymiarowego dzieła w przestrzeni niekomercyjnej, a kulturotwórczej, jest zawsze wyzwaniem.
„To jest swoista galeria, która jest czynna przez siedem dni w tygodniu przez 24 godziny, z bezpłatnym dostępem i bez reżimu sanitarnego. Można przyjść i podziwiać” - powiedział dziennikarzom Wiśniewski. Dodał, że kultura jest pomostem i łącznikiem w rożnych czasach.
Mural w Pradze został odsłonięty jako ostatni, wcześniej zaprezentowano takie same freski w innych stolicach państw Grupy Wyszehradzkiej.
Jednym z powodów, dla których praski mural został zaprezentowany najpóźniej jest fakt, że powstał on na ścianie budynku znajdującego się w strefie objętej nadzorem konserwatora zabytków w Pradze.
Dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Pradze Maciej Ruczaj powiedział, że praca Magdy Miszczak mogła powstać w tym miejscu dzięki wsparciu władz dzielnicy. Podkreślił, że poszukiwania odpowiedniej ściany w zabytkowym sercu czeskiej stolicy trwały długo. Dodał, że ten rodzaj sztuki nie pojawia się w Pradze zbyt często i fakt, że poważna rocznica ma być upamiętniona "w niepoważny sposób" wzbudził sporo zdziwienia.
„Wytłumaczyliśmy, że w Polsce to jest coraz częstszy sposób mówienia o rzeczach ważnych, (...) przeznaczony jest dla przeciętnego odbiorcy, który nawet nie musi kupować biletów, by poznać pracę” - powiedział Ruczaj. Przed rokiem w Pradze odsłonięty został mural upamiętniający 40. rocznicę powstania Solidarności.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ fit/ ap/