„Beauty Bałuty” to nowy neon, który pojawił się na ścianie budynku przy ul. Wojska Polskiego w Łodzi. Hasło odwołuje się do nazwy dzielnicy Bałuty - zdaniem autora instalacji, grafika Daniela Tworskiego „Goudy” - miejsca „o niebagatelnej historii i niespotykanym charakterze”.
"Lada moment minie dziesięć lat, od kiedy scena łódzka przyjęła mnie pod swoje skrzydła. Tak się składa, że mój nieformalny mariaż z miastem przypadł właśnie na publikację dźwięcznego hasła +Beauty Bałuty+. W ciągu minionej dekady udało mi się rozpowszechniać kult Bałut, jako miejsca o niebagatelnej historii i niespotykanym charakterze w skali kraju, a może nawet i świata. Dlatego gdy zapytano mnie, czy miałbym pomysł na skonstruowanie neonu odnoszącego się do północnej części miasta, to wybór mógł być tylko jeden" - wyjaśnił autor projektu.
Daniel Tworski, znany jako "Gouda", to jeden z najbardziej znanych łódzkich grafików, specjalizujących się w w przemyśle tekstylnym i sztuce brandingu. Jego prace często komentują bieżące wydarzenia społeczno-kulturowe.
Neon można oglądać na bocznej ścianie budynku przy ul. Wojska Polskiego 40, przy skrzyżowaniu z ul. Franciszkańską. Przedstawia słowo "Bałuty", w którym litery "ał" co 4 sekundy zmieniają się na litery "ea", tworząc napis Beauty. W przeciwieństwie do coraz częściej pojawiających się w Polsce ledowych systemów oświetleniowych, "Beauty Bałuty" to powrót do neonu w jego klasycznej, szlachetnej postaci - odpowiednio powyginanych szklanych rurek, do wnętrza których w podciśnieniu wtłoczona została mieszanka dwóch gazów – neonu i argonu.
Zdaniem kuratora projektu Michała Bieżyńskiego z Łódzkiego Centrum Wydarzeń (ŁCW), neon ma witać osoby przybywające do najstarszej części Bałut.
Jak dodał, instalacja ma charakter bezterminowy i wpisuje się w program działań związanych z eksponowaniem sztuki w przestrzeni miejskiej, który ŁCW organizuje od 6 lat. Jego celem jest tworzenie nowoczesnych obiektów artystycznych - rzeźb, płaskorzeźb, instalacji artystycznych, realizacji site-specific - które na stałe lub tymczasowo wpisują się w krajobraz miasta.
Do najbardziej znanych realizacji należą m.in. płaskorzeźba "Cisza" złożona z 1,3 tys. stalowych prętów na ścianie przy ul. Wólczańskiej 13, neon "Wdech/Wydech" na ścianie przy ul. Narutowicza 21, kwiecista instalacja "Nostalgia" na przystanku tramwajowym przy placu Dąbrowskiego, mozaika ceramiczna "State of Mind" na ścianie przy
ul. Zachodniej 93 czy rzeźba "Ciężar niewłaściwy" na terenie dworca Łódź Fabryczna.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ aszw/