Wystawę „Stefan Kardynał Wyszyński – Ojciec i Pasterz” otwarto w czwartek w Domu Polskim w Budapeszcie z okazji 120. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia. Inicjatorem wystawy jest Polski Ośrodek Kulturalno-Oświatowy (POKO).
Wystawa, przygotowana przez Fundację „Golgota Wschodu”, ma za zadanie przybliżyć nauczanie i postać kardynała Wyszyńskiego wśród Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Można na niej zobaczyć m.in. zdjęcia przedstawiające prymasa z okresu całego życia.
Fotografiom towarzyszy tekst opisujący całą drogę życiową kardynała Wyszyńskiego. Ekspozycja jest prezentowana na 12 planszach.
Jak podkreśliła w rozmowie z PAP prezes POKO Monika Molnar, szczególny kontekst wystawie nadaje zbliżająca się beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego, która początkowo była planowana na ubiegły rok, ale z powodu pandemii koronawirusa musiała zostać przesunięta i odbędzie się 12 września.
Ekspozycja będzie czynna co najmniej do końca bieżącego miesiąca.
Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli nad Bugiem. W 1920 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 r. Studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1929 r. uzyskał dyplom doktora prawa kanonicznego. W latach niemieckiej okupacji ukrywał się. Prowadził konspiracyjną akcję oświatową, pełnił obowiązki kapelana Armii Krajowej. W 1946 r. został biskupem lubelskim, a dwa lata później – arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim i prymasem Polski.
We wrześniu 1953 r. został aresztowany. Więziony był w kilku miejscach, m.in. w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim i w Komańczy. Wolność odzyskał w październiku 1956 r. i wrócił do Warszawy. Był inicjatorem Wielkiej Nowenny, czyli dziewięcioletniego programu odnowy moralnej narodu polskiego od 1957 do 1966 r., czyli tysiąclecia chrztu Polski. Brał udział w przygotowaniach i obradach Soboru Watykańskiego II. W jego biografii podkreśla się, że w obliczu konfliktów społecznych stawał w obronie praw człowieka i narodu. We wrześniu 1978 r. pojechał z delegacją polskich biskupów do Niemiec, co było realizacją idei polsko-niemieckiego pojednania i przebaczenia. Zmarł 28 maja 1981 r.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ ap/