W Zamku Królewskim w Warszawie odbył się w środę finał kolejnych edycji projektu edukacyjnego IPN „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. W jego ramach młodzież szkolna przygotowała etiudy filmowe dotyczące m.in. Obławy Augustowskiej i tragicznego losu Danuty Siedzikówny „Inki”.
"Drodzy uczniowie i nauczyciele! Biorąc udział w projekcie wpisaliście się w misję realizowaną przez IPN. Tą misją jest przywracanie pamięci o bohaterach, którzy mieli zostać zapomniani na zawsze" - podkreślił w specjalnym przesłaniu do finalistów projektu - uczniów i nauczycieli z całej Polski - prezes IPN Karol Nawrocki. "W trakcie spotkań poznaliście pracę zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, zapoznając się z poszczególnymi etapami ich pracy. Przygotowaliście także piękne etiudy filmowe (...). Wasze zaangażowanie jest gwarantem trwania pamięci o polskich bohaterach" - dodał.
"+Powracamy Po Swoich+ to hasło naszego zespołu. To zawołanie Instytutu Pamięci Narodowej, które wyraża realizowaną naszą misję: upominanie się o szczątki i nazwiska ofiar reżimów totalitarnych" - mówił z kolei do uczestników przedsięwzięcia wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który od wielu lat kieruje w Instytucie poszukiwaniami tajnych miejsc pochówków ofiar totalitaryzmów i jest szefem Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
"To dla nas niezwykle ważne, że wasze zaangażowanie wyraża tę samą troskę o pamięć o polskich bohaterach. Budzi to nasz podziw i wzruszenie. Razem z wami +Powracamy Po Swoich+" - dodał Szwagrzyk.
Podczas uroczystości finaliści projektu przedstawili przygotowane przez siebie etiudy filmowe poświęcone misji poszukiwania i identyfikacji. Prezentowane były produkcje z III i IV edycji projektu. Uczniowie wykorzystywali różne formy filmowe: dokumentalne, fabularyzowane, animowane oraz reportażowe. Wśród nich były filmy dotyczące m.in. Obławy Augustowskiej - największej sowieckiej zbrodni popełnionej na Polakach po II wojnie światowej czy tragicznego losu sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK Danuty Siedzikówny "Inki", która 28 sierpnia 1946 r. została zamordowana w wyniku decyzji władz komunistycznych.
Projekt edukacyjny IPN "Łączka i inne miejsca poszukiwań" jest realizowany przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji oraz Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki (Biuro Edukacji Narodowej) we współpracy z oddziałami IPN na terenie całej Polski.
Przedsięwzięcie "Łączka i inne miejsca poszukiwań" jest przeznaczone dla uczniów szkół ponadpodstawowych i VIII klas szkół podstawowych. Jego cele to wspieranie wychowania patriotycznego i przywiązania do "małych ojczyzn", kształtowanie postaw empatii wobec ofiar systemów totalitarnych, poszanowania dla życia ludzkiego oraz rozbudzanie ciekawości badawczej poprzez poznawanie warsztatu pracy historyków, archiwistów, genetyków i archeologów.
Podczas ceremonii, która odbyła się w Sali Balowej Zamku Królewskiego, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wyrazy "wielkiej wdzięczności i uznania, zarówno dla uczniów, nauczycieli jak i organizatorów ważnego projektu, który upamiętnia polskich bohaterów" przekazał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Projekt "Łączka i inne miejsca poszukiwań" objęty jest patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. (PAP)
nno/ aszw/