Przy wejściu do gmachu Sądu Okręgowego w Katowicach odsłonięto w poniedziałek tablicę upamiętniającą dr. Józefa Zemłę (1887-1941), sybiraka, przedwojennego wiceprezesa katowickiego sądu oraz współtwórcę pierwszego w Polsce Zrzeszenia Sybiraków.
Jak podał Instytut Pamięci Narodowej, wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Sybiraka.
Józef Zemła urodził się Polance Wielkiej koło Oświęcimia, był społecznikiem, oficerem, wychowawcą kadr Legionów Polskich i instruktorem Związku Strzeleckiego. W 1914 r., jako oficer austro-węgierskiej armii został pojmany przez Rosjan podczas walk pod Pilicą i zesłany na Syberię, był tam do 1921 r.
W odrodzonej Rzeczypospolitej był sędzią w Cieszynie, Katowicach, Królewskiej Hucie (obecny Chorzów) i Mikołowie. Był współtwórcą działaczem i prezesem Zrzeszenia Sybiraków w Katowicach, powstałego w 1926 r. w Katowicach. Była to pierwsza tego typu organizacja w Polsce. Podczas II wojny światowej został aresztowany i zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym Mauthausen–Gusen.
Organizatorami uroczystości byli: katowicki oddział Związku Sybiraków, marszałek woj. śląskiego, Sąd Okręgowy w Katowicach oraz katowicki oddział IPN. Fundatorem tablicy jest Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach. (PAP)
kon/ dki/