Kilkanaście spotkań z pisarzami m.in. Andrzejem Stasiukiem, Ignacym Karpowiczem i Pawłem Reszką, panel dyskusyjny o historii Białorusi oraz spotkania dla dzieci i młodzieży, złożą się na rozpoczęty w piątek Festiwal Literacki "Na pograniczu kultur". Impreza potrwa do niedzieli.
Festiwal, który organizuje Fundacja Sąsiedzi, co roku towarzyszy białostockim targom książki. Jednak w tym roku, ze względu na sytuację pandemiczną, organizatorzy zrezygnowali na organizację targów, pozostawili spotkania z pisarzami.
Tegoroczny festiwal literacki odbywa się na Uniwersytecie w Białymstoku, zaplanowano kilkanaście spotkań literackich.
Piątek poświęcony jest przede wszystkim literaturze dzieci i młodzieży. Z młodymi czytelnikami spotka się Agnieszka Suchowierska, Ida Pierelotkin a także - pochodzący z Białegostoku - Grzegorz Kasdepke.
Tego dnia wieczorem zaplanowano dyskusję wokół książki "Historia Białorusi". W dyskusji wezmą udział historycy i działacze mniejszości białoruskiej w Polsce Eugeniusz Mironowicz, Oleg Łatyszonek i Leszek Szerepka.
Na sobotę i niedzielę zaplanowano spotkania z pisarzami dla dorosłych.
Sobota rozpocznie się od spotkania z autorami książki "Historia Białegostoku" prof. Adamem Dobrońskim i historykiem Andrzejem Lechowskim. To - jak informują organizatorzy - poprawione i uzupełnione wydanie książki.
Tego dnia o przyrodzie nad Biebrzą opowie Tomasz Kłosowski, odbędzie się też spotkanie z pisarzem i eseistą Andrzejem Stasiukiem.
W niedzielę czytelnicy będą mogli spotkać się m.in. reporterem Pawłem Reszką, autorem m.in. wydanej w tym roku książki "Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne" i pisarzem Ignacym Karpowiczem wokół jego najnowszej książki "Cicho, cichutko".
Festiwal "Na pograniczu kultur" został dofinansowany z budżetu Białegostoku. Jest też jednym z pięciu kluczowym wydarzeń w mieście, które ma zagwarantowane dofinansowanie na kilka lat.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ pat/