Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich została włączona do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej - poinformowano w środę na FB Biblioteki Narodowej. Zbiory Ossolineum liczą 2 mln jednostek, a znaczna ich część, w tym tzw. zbiory lwowskie, należy do Narodowego Zasobu Bibliotecznego.
Jak wyjaśniono, "wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński włączył Bibliotekę Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej".
Przypomniano, że "wniosek Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich został wcześniej pozytywnie zaopiniowany przez Departament Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (MKDNiS) oraz Bibliotekę Narodową (BN)".
"Biblioteki wchodzące w skład sieci bibliotecznej zobowiązane są do współdziałania w zakresie gromadzenia, opracowywania, przechowywania i udostępniania zbiorów, sporządzania i rozpowszechniania informacji bibliograficznych i dokumentacyjnych, działalności naukowo-badawczej oraz dokształcania i doskonalenia zawodowego pracowników bibliotek, a także wymiany oraz przekazywania materiałów bibliotecznych i informacji" - napisano na stronie BN.
Warunki włączenia do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej, informacje o sieci i jej zadaniach znaleźć można na stronie: https://bn.org.pl/dla-bibliotekarzy/ogolnokrajowa-siec-biblioteczna.
Podkreślono, że "zbiory Ossolineum liczą 2 mln jednostek", a "znaczna ich część, w tym tzw. zbiory lwowskie, należy do Narodowego Zasobu Bibliotecznego". "Biblioteka przechowuje między innymi cenne kolekcje biblioteczne i archiwalne: Eustachego Sapiehy, Branickich i Tarnowskich z Suchej, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Władysława Bartoszewskiego, Ryszarda Kuklińskiego, Tadeusza Żenczykowskiego, Stanisława Vincenza, Marii i Jerzego Kuncewiczów, Jerzego Grotowskiego, Tomasza Niewodniczańskiego oraz Tadeusza Różewicza" - czytamy na stronie BN.
Zaznaczono, że "w 2019 r. Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu i Biblioteka Narodowa podpisały porozumienie o współpracy".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/