Do 14 grudnia można oglądać w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (WBP) w Łodzi wystawę „Internowana wolność: stan wojenny w regionie łódzkim w zbiorach WBP w Łodzi”. Ekspozycja przybliża m.in. sylwetki opozycjonistów ziemi łódzkiej oraz prezentuje dokumenty życia społecznego.
Wystawę przygotowano z okazji 40. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego.
"Ekspozycję podzielono według zagadnień: +Karnawał Solidarności+, ogłoszenie stanu wojennego i jego konsekwencje, przebieg w regionie łódzkim, codzienne zmagania mieszkańców z ówczesną rzeczywistością, nielegalne wydawnictwa, oswajanie strachu poprzez humor, satyrę i poezję oraz opór mieszkańców wobec reżimu" – wyjaśniła Ewa Baranowska z działu promocji biblioteki.
Na ekspozycję składają się dokumenty życia społecznego tamtych lat: ulotki, plakaty, odezwy, przepustki, wlepki, listy, komunikaty, kartki żywnościowe, fotografie. Przedstawiono również portrety wybranych opozycjonistów ziemi łódzkiej.
"Zwiedzający mogą dowiedzieć się lub przypomnieć sobie, co oznaczały używane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. słowa: bibuła, ekstrema, koksownik, manifestacje spacerowe i wiele innych, ponieważ do każdej z gablot dołączono krótką definicję wybranego wyrazu, zatytułowaną +Ze Słowniczka+" – dodała.
Wystawę można oglądać od środy do 14 grudnia w holu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przy ul. Gdańskiej 100/102. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ pat/