W ramach obchodów 30-lecia powstania diecezji warszawsko-praskiej w piątek 25 marca centralne uroczystości odbędą się w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Radzyminie oraz w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku – podaje diecezja.
Diecezja warszawsko-praska powstała 25 marca 1992 r. na mocy bulli papieża Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus reorganizującej podział administracyjny Kościoła katolickiego w Polsce. Celem dokumentu było zmniejszenie powierzchni terytorialnej diecezji.
Diecezję warszawsko-praską wydzielono z terytorium archidiecezji warszawskiej i częściowo z diecezji płockiej. Jej ordynariuszem został bp Kazimierz Romaniuk, zaś biskupami pomocniczymi: bp Zbigniew Kraszewski i bp Stanisław Kędziora. Na katedrę wyznaczono kościół p.w. Św. Michała i Floriana Męczennika na Pradze, a konkatedrą została świątynia p.w. Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku.
W 30. rocznicę powołania do istnienia diecezji centralne uroczystości odbędą się w piątek, 25 marca. Mszy św. o godz. 11.00 w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Radzyminie będzie przewodniczył bp. Romuald Kamiński. Eucharystii w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku o godz. 18.00 będzie przewodniczył sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.
Na mocy bulli Totus Tuus Poloniae Populus w kraju powstało 39 jednostek administracyjnych. Utworzono wówczas 13 nowych diecezji: bielsko-żywiecką, elbląską, ełcką, gliwicką, kaliską, legnicką, łowicką, radomską, rzeszowską, sosnowiecką, toruńską, warszawsko-praską i zamojsko-lubaczowską. Zmienione zostały nazwy diecezji sandomierskiej, pelplińskiej i zielonogórsko-gorzowskiej.
Pięć dotychczasowych metropolii: gnieźnieńska, warszawska, poznańska, krakowska i wrocławska otrzymało nową strukturę. Jednocześnie 8 diecezji podniesiono do rangi archidiecezji - przemyską obrządku łacińskiego, szczecińsko-kamieńską, gdańską, warmińską, białostocką, częstochowską, katowicką i lubelską. Ponad to do rangi archidiecezji podniesiono diecezję łódzką.
Na mocy bulli rozwiązano także nie istniejącą de facto unię personalną archidiecezji gnieźnieńskiej i archidiecezji poznańskiej oraz istniejącą od 1948 r. unię personalną archidiecezji gnieźnieńskiej i archidiecezji warszawskiej tworząc z tych ostatnich dwie odrębne archidiecezje - gnieźnieńską i warszawską. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/